אאא

רשות השידור תובעת חנות לתשמישי קדושה וספרי קודש במאה שערים: לא שלמו את האגרה עבור מקלט הטלוויזיה, כך דווח ב'דה מרקר'.

לפני כחצי שנה, חנות "ספרי אור החיים" בשכונת מאה שערים בירושלים קיבלה פנייה מצד משרד עורכי הדין פרנקל את קורן כי עליה להסדיר חוב לאגרה בסך 1,428 שקל עבור מקלט טלוויזיה שנמצא בחנות.

בחנות טענו כי מעולם לא היה ברשותם מקלט טלוויזיה וכי מדובר במסך שנועד לצורכי אבטחה בלבד המשדר צילומים במעגל סגור מסביבת החנות.

אולם ברשות השידור סרבו להתייחס לטענה ופתחו בבית המשפט השלום בתל אביב תיק הוצאה לפועל לסכום שהגיע ל-2,867 שקל.

עו"ד יעקב אברמוביץ ועו"ד יוסף אברמוביץ, המייצגים את "ספרי אור החיים" שגרו מכתב התנגדות, בו נכתב כי "בביקור שערכה המשיבה בחנות שבבעלות המבקשת בשכונת מאה שערים בירושלים היא גילתה מכשיר טלוויזיה, ומכאן בנתה תילי תילים של הלכות וביקשה לקבל תשלום עבור אגרת טלוויזיה". זאת לאחר שבביתה של אחת מבעלי המניות בחנות התגלה מכשיר טלוויזיה.

המכתב מצביע על העובדה שחנות ספרי הקודש והיודאיקה ממוקמת בלב אזור חרדי ומשרתת בעיקר לקוחות מהמגזר הדתי והחרדי, כך "גם אם היה למבקשת איזה רצון להתקין במקום טלוויזיה, הדבר לא יכול היה לקרות מאחר ומיד היו פועלים תושבי המקום כנגד זאת".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כדי לאשש את עמדתם, פנו עורכי הדין אברמוביץ' לקבל אישור מהרב שמואל יוסף שטיצברג שהצהיר כי בעלי המניות בחנות הם חרדים שאינם מחזיקים בביתם טלוויזיה.

בנוסף, המכתב מדווח כי בעלי החנות הסירו את המסך הקיים בתקווה שהדבר יביא להפחתת ההצקות. "אך רשות השידור ממשיכה בהצקותיה שאין מאחוריהן כל אמת או ראיה כי למבקשת או למנהליה בביתם הפרטי יש מכשיר טלוויזיה".

תביעתה של רשות השידור מתבססת על צילום משנת 2011 של מקלט טלוויזיה בחנות. אך אז היה מדובר במקלטים שאינם דיגיטליים, אשר עצם ההחזקה בהם דרשה תשלום האגרה. 

סמנכ"ל הגבייה של רשות השידור אבי כץ אף הוא מודה בתגובתו כי "מכיוון שהבעלים דיווחו כי מקלט זה משמש לצורך אבטחה במעגל סגור, ובהתאם להחלטת הרשות שלא לגבות ממקלטים שאין להם פוטנציאל קליטה - החוב צומצם רק לתקופה שבין 2010-2011 מחצית ראשונה (מועד המעבר לשידור דיגיטלי)".