החב"דניקים בלוד נגד גלי צה"ל
(צילום: פלאש 90)
אאא

שר הביטחון משה-בוגי יעלון הודיע כי אולפן הרדיו של גלי צה"ל יועתק ממקומו ביפו לעיר לוד במטרה לשפר את תדמיתה של העיר. את הדברים אמר יעלון בפגישה שערך עם רב שכונת חב"ד בלוד, הרב ברוך-בועז יורקוביץ'.

השיחה בין שר הביטחון לרב יורקוביץ' תועדה באתר 'שטורעם' ועוררה הדים בקרב תושבי השכונה החב"דית שבסמוך אליה תמוקם תחנת הרדיו הגדולה בישראל.

המבנה אליו מתוכנן לעבור האולפן נמצא בסמוך לשכונת חב"ד, כאשר בשנים האחרונות, הרחובות סביבו התאכלסו במספר משפחות חב"דיות. בעבר, המקום היה אמור לשמש כמבנה לבית ספר תיכון לבנות השכונה, אך תכנית זו לא יצאה לפועל וזה כמה שנים שהמבנה עומד ריק.

העסקן החב"די, יענקל'ה גלויברמן, תושב השכונה, תקף את ההחלטה להעתיק את התחנה לשכונה חסידית. "אני לא נגד גלי צה"ל, אבל שיהיו בשכונת רכבת, או בכל מקום אחר." אמר גלויברמן, "להביא מוקד של חילולי שבת אל תוך שיכון חב"ד? אני רואה את זה בחומרה רבה. עד היום לא התערבתי במה שהוא שקשור לשכונה, אבל כשזה הורס את הצביון, אתייצב כחומה בצורה. מסביב למבנה המדובר גרים הרבה חב"דניקים". גלויברמן הוסיף כי במידה והפרסום נכון, הוא ידבר באופן אישי עם שר הביטחון.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

משפיע השכונה, הרב נחום קפלן, אמר ל'שטורעם': "רוצים לעשות גלי צה"ל? בבקשה, תעשו את זה ליד הגרעין התורני. שיכון חב"ד הוא לא המקום לכך ועלינו לעקור את הרעיון מהשורש. ראשית - כי יש כאן סיכון של קרינה. שנית - כי לא מתאים שחיילים וחיילות יסתובבו באזור ויחללו שבת. מה גם שהבניין הזה מיועד לתיכון, אז מדוע שינו את היעד? זה לא מתאים לנו והרבי בטח היה מתנגד לזה".

מלבד החשש הרוחני, תושבי השכונה קובלים על הסכנות הפיזיות שאנטנות השידור עלולות לגרום. בשל כך, מספר תושבים מהשכונה מתכוונים להגיש מכתב התנגדות לראש העיר. לדברי עו"ד ישראל תעיזי, המתגורר בשכונה, הצעד נעשה בניסיון למתג את העיר לוד, אך "הבריאות של הילדים חשובה יותר".

עם זאת, רב השכונה, הרב יורקוביץ', מבקש להרגיע את הרוחות ומזכיר כי עסקני השכונה ניסו להשאיר את המבנה בחזקת התיכון, אבל לא הצליחו. "אני מתקשה להאמין שיוכלו לעצור את המעבר לשם. חשוב לזכור שזה אמנם סמוך מאוד לשיכון, אבל לא בתוכו".

ראש העיר לוד, יאיר רביבו מסר בתגובה ל'כיכר השבת' כי "עיריית לוד רואה במעבר גלי צה"ל ללוד אמצעי לשיפור תדמיתה של העיר וכמהלך שיחזק את העיר חברתית וכלכלית, תוך יצירת חיבור וקשר לעיר, בניית מגורי חיילי התחנה בלוד והתחייבות של התחנה למחויבות קהילתית ערכית מול תושבי העיר לרבות ביצוע חונכות לנערים ונערות מלוד ע"י חיילי התחנה, פרויקט שהערך המוסף שלו הוא גדול. השטח המיועד להקמת התחנה אינו בשכונה דתית ואין המדובר כפי הידוע בכפייה חלילה כלפי חיילים לעבוד בשבת או בחגים. באשר לאנטנות הרי שאם יותקנו כאלה, העירייה תוודא שלא תהיה כל סכנת קרינה ובכל מקרה שלא תהיה כל הפרעה לתושבים המתגוררים בסמוך".