יעקב ב. פרידמן: ללום והרב אמסלם "בריוני רחוב" - יואב ללום תובע את עיתון בקהילה
יעקב ב. פרידמן: ללום והרב אמסלם "בריוני רחוב" (צילום: בקהילה)
אאא

עו"ד יואב ללום יו"ר תנועת 'נוער כהלכה' תובע את הרב יעקב ב. פרידמן, בעל טור פופלרי בעיתון בקהילה. העילה לתביעה היא טורו של פרידמן שהתפרסם השבוע תחת הכותרת "על אשכנזיות איטלקית ועל טוהר הגזע".

בטור כתב פרידמן: "לעת כזאת הרב דרעי הגעת למלכות, אם תעמוד בהבטחתך, תעשה את השירות הנעלה ביותר לעולם התורה". במשפט האחרון מתכוון פרידמן כי "לעת כזאת" הגיע דרעי למלכות בכדי לטפל בבעיית הסימנרים כמו שהבטיח דרעי מיד עם חזרתו המתוקשרת לפוליטיקה. 

בהמשך כתב פרידמן את המשפט הבא שהעלה את חמתו של ללום: "ראשית זה  (טיפולו של דרעי בסימינרים י.כ.) יעצור את הגזענות הפרימטיבית האכזרית ומה לא פחות חשוב זה ימנע מבריוני רחוב כללום ואמסלם לטפל בכך בדרך המכוערת".

ללום  פנה לעורך דינו צבי הדרי שהגיש כתב תביעה חריף במיוחד כנגד מו"ל העיתון, העורך וכותב הטור הרב פרידמן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במכתבו פונה עו"ד הדרי וטוען בשם מרש עו"ד הרב יואב ללום מנכ"ל עמותת נוער כהלכה, כי ביום 1.11.2012 ט"ז בחשוון תשע"ג פורסם בעיתונכם הטור "פנקסו של בן ישיבה"הנכתב ע"י הכתב יעקב ב.פרידמן ומפורסם בעיתונכם.

בטור הנ"ל הוטחה במרשי טענות שקריות שכל מטרתן לשומו לבוז ולהשפילו בקרב הציבור אליו הוא משתייך ונמנה-  הציבור החרדי. כינויי הגנאי והאשמות המוטחות במרשי במסגרת "הטור" הינן האשמות שווא מרושעות ונטולות בסיס, וזאת בלשון המעטה, והשתלחות אישית במרשי במעטה של "טור דעה", אשר יש בהם כדי לפגוע, לגרום לשנאה, לבוז ולהשפיל את מרשי, ואשר כל מטרתן היא להכפיש את מרשי ולגרום לו נזק אישי תדמיתי, פוליטי, מקצועי ואחר. מסורת זו הפכה להרגל אצל בעל הטור הנ"ל.

הנזק הנ"ל, מתגבר ביתר שאת מקום בו מדובר על פרסום הדברים ברשות הרבים במסגרת עיתון רב תפוצה מגזרית, אשר חובת הזהירות בו מוגברת.

אשר על כן, הנכם נדרשים באופן מיידי לפעול כדלקמן:להפסיק באופן מיידי את ההשמצות כלפי מרשי; בתוך 48 שעות מקבלת מכתבי זה, להתנצל בפני מרשי ולפרסם תיקון על ההאשמות החמורות ודברי השקר שפרסמתם כלפיו, וזאת בנוסח ובמתכונת שתתואם עמי מראש.

בתוך 7 ימים ממכתבי זה, להעביר למרשי סכום פיצוי לצורכי פשרה בלבד של 50,000 ש"ח. יודגש כי אין באמור לעיל בכדי למצות את טענות מרשי אשר שומר לעצמו את הזכות להגיש כנגדכם תביעת דיבה לפי חוק איסור לשון הרע, תשכ"ה – 1965, ובהתאם להוראות חוק אחרות אותן הפרתם לרבות כאלה שלא נזכרו במכתבי זה".

בשיחה עם כיכר השבת אומר יואב ללום: "העיתונת החרדית מרשה לעצמה פעמים רבות, לדבר לגופו של איש ולא לגופה של תופעה. הגיעה העת לעשות לדבר סוף. עורך הדין שלי פנה מטעמי לעיתון בקהילה,ובמידה ולא נקבל התייחסות בהתאם לזמן שהוקצב, תוגש תביעה".

מעיתון בקהילה טרם התקבלה תגובה.