תרם מגילה לחזק את התורה - גזירות לפיד: מכר מגילה תמורת כסף
תרם מגילה לחזק את התורה (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)
אאא

הקיצוץ האכזרי בתקציב התמיכות של אברכי הכוללים ובני הישיבות, במה שנראה כרדיפת לומדי התורה הקדושה, מוביל למחזות מפעימים של התגייסות המונית בקרב הציבור החרדי לסייע בידי לומדי התורה לבל ייפסק לימודם.

ב"מרכז התורה", רשת הכוללים בקרית צאנז בנתניה, יצאו ביום ראשון במגבית חירום כדי שיוכלו לשלם לאברכי הכוללים את המלגה החודשית הקבועה ללא שינוי, וזאת בשל העובדה שהקיצוץ הדרסטי של 600 השקלים לכל האברך, הציב את מנהלי הכולל בפני שוקת שבורה של 150 אלף שקלים מדי חודש.

הקיצוץ החמור הביא את מנהלי הכולל, הרב צבי רייכמן והרב דב שטמר, להחליט על עריכת מגבית החירום. אוהל מיוחד הוקם מחוץ לבית הכנסת "אוהל נחמיה", בית הכנסת המרכזי בקריה, שם פנו לעמך בית ישראל כדי להסביר את גודל המצוקה, כאשר הם תולים את הכותרות מעיתון "המודיע" הזועקות את הנפת החרב נגד עולם התורה.

העיתונאי יעקב רייניץ, מדווח הבוקר ב"המודיע" כי אתמול (רביעי) בבוקר הופתעו מנהלי הכולל כאשר אחד מתושבי הקריה החסידית הניח על השולחן באוהל ההתרמה שקית ובה מגילת אסתר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כבר כמה ימים שאינני מוצא מרגוע לנפשי כי איככה אוכל וראיתי באובדן מולדתי", הסביר התורם את פשר תרומתו, "אינני יכול יותר לראות כיצד מרשיעי הברית בממשלת שונאת דת ישראל מקצצת לעמלי התורה מפת לחמם. אינני ישן רגוע בלילות מדאגתי לעתיד עולם התורה".

התורם המשיך ואמר: "אני אישית חיתנתי כמה ילדים ואין לי כעת כסף מזומן לתרום לכם, אבל הרגשתי בנפשי שאני חייב לעשות משהו למען עולם התורה, וקיבלתי השראה מהמגילה: 'ויצא לרחוב העיר ויזעק זעקה גדולה ומרה'".

"קחו את המגילה שלי שהוא שווה כסף, מכרו אותה לכל המרבה במחיר. אני אצא חובה לשמוע את המגילה מהבעל קורא כשהחומש יהיה פתוח לפני, אבל אברכי הכולל לא יסתדרו בלי הלחם והחלב", סיים התורם את דבריו המרגשים ופנה לדרכו.

התרומה הייחודית ריגשה את מנהלי הכולל לאור העבודה שהיא ניתנה מלב נרגש הבוער באהבת התורה. בימים הקרובים, המגילה תימכר למרבה במחיר והכסף יועבר לאברכי הכולל העמלים בתורה.

דוכן ההתרמה
דוכן ההתרמה