אאא

ראש הממשלה, נפתלי בנט, דיבר הבוקר (שלישי) בוועידה של העיתון ג'רוזלם פוסט, הנערכת במוזיאון הסובלנות בירושלים, וחשף את עמדתו הבוטה נגד החרדים.

במהלך הנאום שלו על האיום האיראני, עדכן בנט את הנוכחים, כי דיבר עם נשיא ארה"ב וקנצלרית גרמניה בנושא, והבהיר להם, שלישראל אין זמן לחכות עוד.

 דברי בנט נגד החרדים (צילום: ג'רוזלם פוסט)

בשלב זה החל בנט לדבר על המצב הפוליטי בישראל ואמר: "יש לנו במדינה שלושה כוחות פוליטיים: כוח לאומי, שהייתי אומר שהוא הימין, הגישה הגלובלית ההומניסטית שהיית מכנה אותה השמאל והדתיים - חרדים ואורתודוכסים. במציאות, אנו זקוקים למעשה לשלושת הווקטורים".

"אנחנו המדינה היהודית", המשיך בנט ועבר להסית נגד החרדים, "אני שמח שיש חרדים, אבל אנחנו צריכים להגביל את ההשפעה הפוליטית שלהם. לא הייתי רוצה ישראל בלי שמאל".

"למרות שאנחנו לא מסכימים, אני שמח שיש את הנגד הזה כדי שנוכל להתווכח עליו. אתם לא רוצים את ישראל בלי כוח לאומי. אז הנקודה שלי היא שלא מדובר רק בפשרה, שבה אם נזוז לכיוון אחד, הצד השני מפסיד. מדובר על מציאת הנקודה הנכונה בין הכוחות האלה. אני גאה להוביל ממשלה שנמצאת שם". 

 בנט דיבר אתמול על הורדת גיל הפטור לחרדים; אשר זעק: "חצוף" • צפו (צילום: ערוץ כנסת)

חבר הכנסת אופיר סופר הגיב על דבריו של בנט ואמר: ''במסגרת נטישת האידאולגיה לצד העובדה שאין לו קהל יעד בבחירות, בנט מתחיל לגנוב ללפיד את האידיאולוגיה. עד כה זה נעשה באמצעות שלוחו, מתן כהנא. הבוקר גם בנט לא מסתיר את עמדותיו החדשה''.

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי: ‏"ראש ממשלה לא לגיטימי עם שישה מנדטים, שבכל הסקרים מגרד את אחוז החסימה ומייצג רק את עצמו, רוצה להגביל את השפעת החרדים המייצגים מיליון איש. בנט, לכל הונאה יש סוף. עוד יגיע היום שתוקם ממשלה שתייצג את רצון העם, כולל הציבור החרדי שקיבל בבחירות האחרונות 16 מנדטים".

יו"ר יהדות התורה ח"כ משה גפני, אמר כי "דבריו של בנט לא מפתיעים, הוא עשה את זה בברית האחים עם לפיד ורק התחנחן בפני הציבור החרדי כי היה צריך אותו לצרכיו. זה אותו האיש שמשקר במצח נחושה עבור נושאים שמעניינים אותו באותו רגע. לא מפתיע כי בנט גם יודע שהוא לא יצטרך אותנו יותר, כי זו הקדנציה האחרונה שלו במערכת הפוליטית".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

ח”כ יעקב ליצמן (יהדות התורה): “כשבנט מדבר על הצורך להגביל את ההשפעה החרדית הוא שוכח כמה הוא השתמש בה לצרכיו הפוליטיים ולמען הציבור שהוא ייצג בעבר. בשעתו, בעבר הלא רחוק כשהוא היה זקוק ל״השפעה החרדית״ הוא ידע להתחנן לעזרתה. על זה נאמר אתה אומר 'פן ירבה', ואנחנו אומרים 'כן ירבה'".

חבר הכנסת מיכאל מלכיאלי הגיב: "נפתלי החוצפן והשחצן מדהים כל פעם מחדש. אני לא מאמין שהיה מעיז להגיד על הציבור הערבי את מה שאומר על הציבור החרדי- ששמח שיש חרדים, אבל צריכים להגביל את השפעה הפוליטית שלהם. אבל מה כבר אפשר לצפות מאדם שמכר את כל הערכים של המדינה היהודית בשביל לשאת נאום מעל בימת האו"ם בתור ראש מפלגה עם 6 מנדטים".

חה"כ אוריאל בוסו אמר בתגובה: "מגוחך לשמוע את האיש עם ששת המנדטים הדורש להגביל את השפעתם של נבחרת מצויינת בת 16 נציגים זוהי שבירית שיאים בצפצוף על הדמוקרטיה, כאן המקום להזכיר לראשונה בתולדות המדינה מכהן ראש ממשלה (בתואר) עם 6 מנדטים בלבד שבכל ההסכמים החדשים הטיל גזירות איומות למגזר החרדי במעונות, בישיבות ועוד".

ח"כ ישראל אייכלר אמר בתגובה כי "החרדים נמצאים פה כבר מאתיים שנה, עוד מימי התורכים. עליית החסידים, עליית תלמידי הגר"א והעליה התימנית כולם היו חרדיים. הוריו של בנט היגרו לכאן מסן פרנסיסקו. תארו לעצמכם שנשיא ארצות הברית היה אומר שהוא מאוד שמח שיש יהודים באמריקה אבל צריך להגביל את ההשפעה הפוליטית שלהם. הכל יודעים מה ההשפעה הפוליטית של המיעוט היהודי בארצות הברית. העולם היהודי היה מזדעזע. יש לבנט שתי אפשרויות: להתנצל או להתפטר".