אאא

הטבח בבוצ'ה: הדס גרינברג, היא העיתונאית הישראלית היחידה השוהה הערב (ראשון) בבוצ'ה, במהלך שהותה במקום, היא תיעדה את ערימות הגופות ואת ההרס שהשאיר הצבא הרוסי.

התמונות המזוויעות מהעיירה בוצ'ה, הסמוכה לבירת אוקראינה קייב, אחרי שהכוחות הרוסים נסוגו ממנה - מעוררות סערה ברחבי העולם. "כך בדיוק נראה פשע מלחמה", אמר יועצו של זלנסקי לאחר פרסום התיעודים.

בתיעודים הקשים נראים גופות של מאות אזרחים באוקראינה מוטלות לצדי הכביש לאחר שנרצחו בידי הרוסים. בכיר בלשכת זלנסקי צירף מספר תמונות זוועה בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי "האנשים האלה לא היו בצבא. לא היה להם נשק. הם לא היוו איום. כמה עוד מקרים כאלה קורים עכשיו בשטחים הכבושים?"

הנשיא האוקראיני זלנסקי אמר בתגובה לטבח בבוצ'ה: "אני ממליץ לאימהות של חיילי הצבא הרוסי לצפות בזה. תראו את האידיוטים שגידלתן. רוצחים, בוזזים, תליינים".

זלנסקי תקף הערב גם את מנהיגי צרפת וגרמניה ב-2008 בשל החלטתם לסגור עסקאות אנרגיה עם רוסיה: ״אני מזמין את גב' מרקל ואדון סרקוזי לבקר בבוצ'ה ולראות למה הובילה מדיניות הוויתורים ב-14 שנים. לראות בעיניכם את האוקראינים המעונים. אני רוצה שיבינו אותי נכון. אנחנו לא מאשימים את המערב אנחנו לא מאשימים אף אחד מלבד הצבא הרוסי, שעשה זאת נגד עמנו. אבל גם יש לנו את הזכות לדבר על חוסר החלטיות".

ראש הממשלה הבריטי ג'ונסון אמר: "ההתקפות הנתעבות של רוסיה נגד חפים מפשע באירפין ובבוצ׳ה הן עדות לכך שפוטין וצבאו מבצעים פשעי מלחמה באוקראינה. ‏שום הכחשה או דיסאינפורמציה מהקרמלין לא יכולים להסתיר את מה שכולנו יודעים שהוא האמת - פוטין נואש, הפלישה שלו נכשלת, והנחישות של אוקראינה מעולם לא הייתה חזקה יותר".

עוד הוסיף ג'ונסון: "אעשה כל שביכולתי כדי להרעיב את מכונת המלחמה של פוטין. אנו מגבירים את הסנקציות והתמיכה הצבאית שלנו, לצד חיזוק חבילת התמיכה ההומניטרית שלנו כדי לעזור לנזקקים בשטח".

שר החוץ יאיר לפיד התייחס אף הוא לטבח ולראשונה אמר את הביטוי "פשע מלחמה" על פעולות הרוסים באוקראינה: "אי אפשר להישאר אדיש אל מול התמונות המחרידות שהתגלו בעיר בוצ׳ה בסמוך לקייב, אחרי שהצבא הרוסי עזב את המקום. פגיעה מכוונת באוכלוסיה אזרחית היא פשע מלחמה ואני מגנה אותה נחרצות".

קנצלר גרמניה שולץ אמר על הטבח המזוויע: "אני דורש לתת לארגונים בינלאומיים גישה לאזורים האלה כדי לתעד באופן עצמאי את הזוועות. עלינו לחקור ללא הפוגה את פשעי הצבא הרוסי ולהעניש את העבריינים האחראים".

נשיא צרפת עמנואל מקרון אמר על הטבח: "התמונות המגיעות אלינו מבוצ'ה, עיירה משוחררת ליד קייב, בלתי נסבלות.
ברחובות רצחו מאות אזרחים בפחדנות. החמלה שלי כלפי הקורבנות, הסולידריות שלי עם האוקראינים. השלטונות הרוסיים יצטרכו להתייחס לפשעים האלה".

שר החוץ של אוקראינה פרסם בחשבון שמפעיל ברשת החברתית 'טוויטר' תמונות מהטבח הנורא, והאשים: "הטבח היה מכוון, הרוסים ניסו לחסל כמה שיותר אוקראינים שיכלו". השר אף התבטא בראיון לתחנת רדיו בריטית כי הרוסים הינם "גרועים מדאע"ש".

התגובות ברחבי העולם קשות. מזכיר המדינה של ארצות הברית בלינקן כינה את התיעודים "אגרוף בבטן", ואמר לרשת הטלוויזיה ה-CNN כי "האכזריות הרוסית נגד אוקראינה חייבת להיסח". שארל מישל, נשיא המועצה האירופית, כתב: "המום מהתמונות".

בתוך כך, מוקדם יותר היום פורסם תיעוד של עשן סמיך מיתמר מאיזור מחסן נפט גדול בעיר אודסה, שם על פי ההערכות רוסיה תרכז את מאמציה בכיבוש העיר הזו ואת העיר מירופול. ככל הנראה מדובר בהפגזה רוסית על מחסן הנפט.

בצבא אוקראינה סיכמו היום בצהריים את רישמת האבידות של צבא רוסיה, ולטענתם נהרגו כ-18,000 חיילים, 143 מטוסים הופלו, 134 מסוקים, 76 מיכליות דלק ו-7 כלי שייט.

בתוך כך בבריטניה מדווחים כי ראש הממשלה בוריס ג'ונסון שוקל לספק לאוקראינה נשק נגד אוניות, זאת בשל המתקפות הקשות שמבצעת רוסיה בערי החוף באמצעות ספינות קרב.

על פי דיווח בעיתון הבריטי 'סאנדיי טיימס', ג'ונסון אמר לחברי הקבינט שלו כי לטענתו הגיע הזמן 'להעלות הילוך' בסיוע לאוקראינה במערכה מול רוסיה.

כזכור, אתמול דווח כי כל הכפרים באיזור של בירת אוקראינה נמצאות כעת בידיים אוקראיניות.

הכיבושים מחדש קורים מספר ימים לאחר שברוסיה טענו כי ככצעד "בונה און" החליטו הכוחות לסגת מאיזור קייב. עם זאת, על פי טענות במערב, מדובר בנסיגה רוסית בשל תבוסות רבות באיזור שהסב לו צבא אוקראינה.

גורמי מודיעין חוששים כעת כי בשבוע הקרוב, הכוחות שנסגו מאיזור קייב וצפון אוקראינה צפויים להגיע לאיזור מזרח אוקראינה ולסייע במטרה הרוסית לכבוש את האיזור.

ברוסיה מתקשים עוד מאז הפלישה ליצור מסדרון יבשתי בין שטחי הבדלנים שתומכים ברוסיה, דונייצק ולהונסק, לבין חצי האי קרים שנמצא  בידי רוסיה.

רוסיה לא מצליחה ליצור את המסדרון היבשתי בין היתר בשל התעקשותה של עיר הנמל מריופול שלא להכנע. העיר נמצאת כבר תקופה ארוכה במצור וסובלת במחסור של אוכל, מים ותרופות. כעת מעריכים כי כיבושה של עיר על ידי הרוסים היא רק עניין של זמן.