אאא

100 ימים, 2,400 שעות, 144 אלף דקות - חלפו עברו להם, מאז הנער החרדי אברהם משה קליינרמן, בן ה-16, נעלם מבלי לשוב ולביתו ומבלי להותיר אחריו עקבות. ולמשטרה עדיין אין קצה חוט לפענוח התעלומה הנוראית.

  • רוצים לסייע בחיפושים אחר מוישי?>> לחצו כאן

שעת ההיעדרות, על פי הידוע עד כה היא בין השעות 20:00 ל-22:00, במוצאי השבת של שבת מברכין של חודש ניסן, כ"ג באדר ב', שבת בה קראו את פרשת "שמיני", שבת פרה, אז, מוישי נראה בפעם האחרונה במירון, ומאז נעלמו עקבותיו. לשבת הזאת, במירון, נסע מוישי עם חברים ביום שישי, ערב שבת. אז, הוא עוד התקשר לאמו גיטי קליינרמן ועדכן שהגיע למירון והכל בסדר.

התיעוד האחרון ממצלמות האבטחה באזור שתיעדו את מוישי, הוא מסמוך לציון הרשב"י, בצהרי יום השבת. במוצאי שבת, הוא לא התקשר לביתו לעדכן שהכל בסדר, כך שהשיחה בערב שבת היתה השיחה האחרונה עם הוריו.

מוישי קליינרמן
מוישי קליינרמן

מאז, במשך 100 ימים, אין למשפחתו, להוריו, לאחיו ואחיותיו, שמץ של מושג היכן מוישי נמצא, מה מצבו או מה קרה איתו. למשטרה, שחוקרת את הפרשה, אין קצה חוט או פריצת דרך בחקירה.

בבית המשפחה במודיעין עילית שוהה משפחתו של מוישי, כשהיא יושבת ומצפה. כל דפיקה בדלת, כל צלצול טלפון, מקפיץ אותם, נוטע בהם תקווה מחודשת - אולי זה מוישי? האם זו הבשורה על מציאתו של בנם האהוב? אך שוב ושוב האכזבה מכה בהם, והציפייה שמשמשת בערבוביה עם הלא נודע - הופכת לקשה מנשוא.

השתלשלות החקירה

ההודעה הראשונה של המשטרה על היעדרותו של מוישי, יצאה עשרה ימים לאחר ההיעדרות, שכן בתחילה המשפחה לא מיהרה לדווח, שכן לא חששה שמשהו לא כשגרה. רק כעבור תשעה ימים פנתה המשפחה למשטרה וזו מיהרה להוציא הודעה לציבור, בבקשה לעזרה בחיפושים אחר הנער הצעיר. וכך, מלאכת החיפושים אחריו הפכה קשה יותר שכן מרבית הנעדרים נמצאים בשלושת הימים הראשונים שלאחר ההיעדרות, וכאן, ימים יקרים של חיפושים הלכו לאיבוד.

המשטרה, בהודעתה, דיווחה כי הוא "נראה לאחרונה בתאריך 25.3.22 באזור מירון", ופירטה את תיאורו: "מבנה גוף רזה. שיער כהה עם פאות, עיניים כהות מרכיב משקפי ראיה. תיאור לבוש: לבש חולצה לבנה ומכנס בצבע כהה".

 ההורים פונים לציבור, חודש אחרי ההיעלמות (צילום: מנחם קולדצקי)

מאז, אתר 'כיכר השבת' מלווה את הפרשה ומדי כמה ימים דיווח שוב על ההיעדרות בבקשה לעזרת הציבור. כעבור חודש, יצאה המשפחה לראשונה בהודעה מצולמת לתקשורת, שפורסמה לראשונה ב'כיכר השבת' ועוררה הדים נרחבים, בה התחננו בפני הציבור להפיץ את תמונתו ולסייע לארגוני החירום וההצלה בחיפושים אחר בנם שנעדר.

אביו של מוישי אמר: "אברהם משה היקר שלנו, אנחנו כבר 34 יום מאז שפעם אחרונה דיברנו איתך בטלפון, אנחנו מודאגים מאוד, אנחנו לחוצים מכל דפיקה בדלת ומכל טלפון, איפה אתה נמצא?? תראה אות חיים!! כל ארגוני החירום, אנא תעשו משהו ותעזרו לנו, תהפכו את כל הארץ למצוא את הילד שלנו, אנחנו ממש מחכים כל רגע".

אמו של מוישי אמרה למצלמה: "אני לא מבינה איך יכול לקרות דבר כזה, הילד נעדר 34 ימים ויש עדיין אנשים במדינת ישראל שעדיין לא יודעים שבננו בן ה-16.5 נעדר, בבקשה תפיצו כל אחד לעשרה חברים, יש לנו ארץ קטנה, ואנחנו חייבים למצוא אותו".

"יצא במוצאי שבת עם מישהו"

כעבור 54 ימים מאז ההיעדרות, גיטי קליינרמן, אמו המודאגת, שוחחה עם 'כיכר השבת' וסיפרה על הדאגה העמוקה לגורל בנה. "לא היה לו בעבר אף פעם שהוא יצא ולא היה מעדכן אותנו כל כמה שעות מה קורה איתו", היא סיפרה ושחזרה: "זה היה יום שישי, לפני 54 ימים. אברהם משה נסע לשבת מברכים של חודש ניסן במירון, הוא אמר שהוא נסע עם חברים ובגלל שאין לו טלפון, הוא נתן מספר טלפון של חבר ושהוא יהיה בקשר איתנו".

"במוצאי שבת הוא לא התקשר. עברו עוד שלושה ימים והוא לא יצר קשר ואנחנו נכנסו ללחץ", סיפרה גיטי, "יום שישי, שבוע אחרי, כבר שבוע שהוא לא מתקשר, אמרתי לבעלי שמשהו פה קרה, והתחלנו לחפש אותו. עירבנו את המשטרה, לאט לאט המשטרה נכנסה לתמונה, לקחנו חוקר פרטי שינסה לאתר אותו בגלל שהמשטרה גררה רגלים".

החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
מוישי קליינרמן
מוישי קליינרמן

האם הוסיפה וסיפרה כי "החברים שהיו איתו בשוק, הם לא יודעים מה קרה, הם מספרים שהוא יצא במוצאי שבת עם מישהו, אבל אנחנו לא יודעים באמת מה קרה. התחושות קשות, אם לא האמונה לא היינו מחזיקים מעמד. אנחנו חוששים שהוא נחטף, גם אם לא על רקע לאומני אז על רקע אחר. אני מכירה אותו, זה ילד של בית, לא היה לו שום סיבה לא ליצור קשר. המשטרה אומרת לנו שאם הוא היה חטוף היו מבקשים כופר, לא הביאו מספיק כוחות לסיפור".

כבר אז, ביקשה האם והתחננה שלא יפיצו שמועות שקריות - אך הרשתות החברתיות הפכו לכר פורה לקונספירציות וסיפורים דמיוניים. "אנחנו מתחננים", אמרה גיטי, "העזרה של הציבור חשובה, הרבה אנשים מפרסמים שהוא נמצא בזמן שזה לא נכון, זה רק מעלה לנו את החרדה, הילדים בבתי ספר של הילדים שלי כל הזמן מדברים על זה, היום התקשרו מהבית ספר שהבן שלי בוכה, אמרו שהבת שלי בוכה שמצאו את אח שלי, זה היה קשה וזה לא נכון, זה מסר לציבור להפסיק להפיץ שמועות לא נכונות".

מוקם צוות חקירה מיוחד

81 ימים לאחר שנעדר, בעקבות לחץ ציבורי ותקשורתי גדול בהובלת 'כיכר השבת', הקימה המשטרה צוות חקירה מיוחד לחיפושים אחר הנער האובד. את הצוות מובילים אנשי היחידה המרכזית של מחוז ש"י, כשהם מתחקים אחר כל בדל של מידע בניסיון להבין מה עלה בגורל הנער החרדי. לחקירה שותפים קצינים ממספר מחוזות במשטרה, כך שכל בדל של מידע שמגיע למשטרה - נבדק היטב

כעבור מספר ימים, הודיעה המשטרה כי "משטרת ישראל ממשיכה כל העת בחיפושים אחר הנעדר אברהם משה קלינרמן. מיום קבלת הדיווח בתאריך 4.4.22 משטרת ישראל פועלת על מנת לאתר את משה ולהשיבו לחייק משפחתו". את הקושי באיתורו, הסבירה המשטרה כי "במקרה של משה עד כה לא נמצא אינדיקציה הממקדת את הכוחות בתא שטח מסוים ועל כן מלאכת החיפוש קשה יותר ומתפרסת בנקודות רבות בארץ בהם יכול היה להימצא".

 87 יום להיעדרות; גיטי קליינרמן, בדיון בוועדה (צילום: דוברות הכנסת)

ביום ה-87 להיעדרות קיימה הוועדה לביטחון פנים של הכנסת דיון בהתמודדות המשטרה עם חיפוש אחר נעדרים, בעקבות היעלמותו של מוישי. גיטי קליינרמן, אמו של מוישי, אמרה בבכי בדיון: "אין לי חיים. איך אני יכולה לטפל בשאר הילדים בבית? אני מרגישה שאין אף אחד שמחזיק את הפרשה של מוישי. 2080 שעות אנחנו נמצאים בסיוט מתמשך. הראש שלי לא מרוכז. אני מבקשת מכל הגורמים שיש להם השפעה ומה שלא יהיה בסיפור שלו, להחזיר אותו הביתה. לפחות שיהיה קצה חוט. אין לנו מושג מה עובר הילד הזה. האם הוא חי או מת. נפל לוואדי לתהום? אין לי מילים".

אביו של מויישי, שמואל קליינרמן, אמר בדיון: "מדובר בחיים של ילד והמדינה צריכה לקום על הרגליים. אנחנו מאד חוששים שמדובר בחטיפה. מדובר בילד שמחובר למשפחה שהיה תמיד מתקשר. מישהו מחזיק בו אולי לאומני או פלילי. אי אפשר להחליט שלא מדובר בזה".

רפ"ק אריאל גד, ראש חוליית נעדרים במשטרה, ציין בפני הוועדה את נוהל החיפוש אחר נעדרים ואמר: "המשטרה מתמודדת עם 25 אלף נעדרים בשנה. ברגע שיש דיווח אז כל התחנה מתגייסת לטפל באירוע הזה כולל חקירות, בילוש ועוד. ואם זה קשור לגזרה של תחנה אחרת אז גם היא תתגייס למאמצים. המשטרה משקיעה משאבים רבים 90% מהנעדרים נמצאים תוך שעות 24 שעות. עד יומיים שלושה אנחנו מגיעים ל- 95% נעדרים. יש בין 6 ל- 10 נעדרים שלא מצליחים לאתר בשנה".

היו"ר מרב בן ארי: "מתי במקרה הזה קיבלתם את ההודעה על ההיעדרות שלו? כי הזמן תגובה הוא קריטי".

סנ"צ אלון כלפון, מפקד תחנת מודיעין עלית, אמר בתגובה: "קיבלנו את ההודעה על הנעדר ב-4.4 לאחר השעה 22:00 בערב, תשעה ימים לאחר היעלמותו. ברגע שהתקבלה ההודעה התחלנו חיפוש באזור ולתחקר חברים, ניתוח של מצלמות באזורים שונים ועוד. יש לנו צילום אחד שרואים את מוישי יורד בציון במירון ונעלם. האזור שהוא נעלם הוא מאד טכני, עם המון בורות ומעלות. אני ואנישי בקשר רציף עם גיטה ושמואל הוריו. אין דבר שבעולם שאנחנו רוצים ועושים הכל להכניס אותו בשערי הבית".

עוד טען סנ"צ כלפון כי המשטרה לא חסכה במשאבים: "אין לנו כרגע נקודה ומקום שבה אני יכול להטיל אנשים לחיפושים. אין אינדיקציות על אירועי פח"ע, וסרקנו מעברי גבול ובודקים אינדיקציות מחו"ל. אבל אין כזו שאנחנו יכולים להביא בשורה ממנה".

מעצר ראשון בפרשה

במהלך השבוע שעבר, עצרה המשטרה אדם בחשד למעורבות בהיעדרות של מוישי ומיהרה להוציא צו איסור פרסום על כל פרטי החקירה.

במקביל לחקירה במישור המודיעיני, כוחות גדולים של משטרה, פרשים, כלבנים, חוקרי מז"פ, בלשים ועשרות שוטרים ולוחמי מג"ב, סרקו בימים האחרונים שטחים באזור הר מירון, האזור בו לכאורה נעלם מוישי, בו הוא נראה לאחרונה.

בנוסף, השוטרים סרקו קברי צדיקים רבים בצפון הארץ ובישובים נוספים בצפון, בניסיון לאתר את מוישי.

אתמול פרסמנו ב'כיכר השבת' כי במסגרת החיפושים, המשטרה מחפשת גם את הנעדר משה אילוביץ, שנעלם בערב ל"ג בעומר בשנת 2019 בהר מירון ומאז לא אותר.

 החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוברות המשטרה)

היעדרותו של אילוביץ דומה לזו של קליינרמן, שכן גם הוא הגיע להר מירון ומאז נעלם ולא אותר עד היום. בנו של אילוביץ הצטרף בימים האחרונים לכוחות בשטח הר מירון וסייע בחיפושים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במסגרת חקירת היעלמותו של משה קליינרמן, במשטרה בודקים כל כיון חקירה. עוד לפני הטלת צו איסור הפרסום בשבוע שעבר, במשטרה בדקו כמה כיווני חקירה שנחקרו - אך אלו לא הובילו להתפתחות משמעותית לה הם ציפו.

החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
הגדלה
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
החיפושים בשטח אחר מוישי (צילום: דוד כהן / פלאש 90)
הגדלה

ל'כיכר השבת' נודע כי ימים אחרי ההיעדרות, ועוד לפני שהמקרה עלה לסדר היום הציבורי, במשטרה בדקו חשד מסוים, אבל כשהדבר לא הוביל לממצאים חדשים, החוקרים ניסו להתקדם לחשדות אחרים.

מפקד מחוז ש"י במשטרה, ניצב עוזי לוי, הגיע אתמול לבית משפחת קליינרמן לשיחה עם ההורים של מוישי ועדכן אותם על פעולות החקירה המבוצעות בתיק. לאחר מכן, סיפרו הוריו לכלי התקשורת כי עדיין אין קצה חוט בפרשה המסתורית.

  • רוצים לסייע בחיפושים אחר מוישי?>> לחצו כאן