תלונה במשטרה. משה אבוטבול
תלונה במשטרה. משה אבוטבול (צילום: פלאש 90)

מאז החלה מערכת הבחירות בעיר בית שמש ישנה הסתה פרועה וחסרת רסן כנגד המגזר החרדי המתגורר בעיר ובראשם ראש העירייה משה אבוטבול (ש"ס) כמו גם נגד המפלגות החרדיות הנוספות.

הפגנות רבות התקיימו נגד אבוטבול, בשלט שהתנוסס באחת ההפגנות המרכזיות נכתב: "באנו חושך לגרש", המשפט הזה סימל רק את קצה הקרחון במשפטי ההסתה.

אחת מתושבות העיר אמרה אל מול מצלמות התקשורת שסיקרו את הדיון בבית המשפט כי החרדים הם "כמו סרטן מתפשט, יש להם גרורות בכל עיר ועיר". לדבריה, "את בית שמש אנחנו לא ניתן, זו עיר חשובה במדינה וחשוב מאוד שהיא תישאר בשלטון החילונים".

ריצ'רד פרס, חבר מועצת העיר בית שמש, היה נשמע מעודן יותר. "לא באנו כנגד החרדים כתופעה", אמר, "אבל כשאתה מנצל את הזקן שלך, את המשקפים ואת הישיבה - זה ארגון פשע, זה לא דת".

בעקבות מקרים נוספים בהם ההסתה התגברה, החליט ראש העיר להגיש השבוע תלונה במשטרה, לתלונה הצטרפה יו"ר מפלגת "בית שמש ביתנו" שהייתה הראשונה לסגור הסכם קואליציוני ובשל-כך נשמעו נגדה דברי הסתה חמורים.

אבוטבול קרא למשטרת ישראל ולגורמי אכיפת החוק לטפל באופן מידי בכל אותם מקרים בכדי שאלו לא יגיעו לכדי מעשים. "לא תיתכן השתוללות והסתה שכזו בבית שמש נגד ציבור ואישי ציבור נבחרים", אמר אבוטבול והוסיף כי"מילים מסוגלות לרצוח". אבוטבול הוסיף וקרא לתושבי בית שמש לנהוג באיפוק ובכבוד הדדי. 

מקורב לאבוטבול אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי "חבל מאוד שאנשי האופוזיציה בבית שמש לא הפנימו שמערכת ההסתה שניהלו נגד הציבור החרדי לא הועילה להם מאומה, ובמקום לשתף פעולה למען העיר, הם בחרו להחריף את ההסתה בצורה החמורה ביותר, כאשר הם יורדים לחייהם של אנשי בית שמש הוותיקה שתומכים במשה אבוטבול וכן באותם חברי מועצה שנכנסו לקואליציה על מנת לשרת את ציבור בוחריהם".

"דמו של הציבור החרדי ותומכיו הותר, כל נער וכל משועמם מרשה לעצמו לעשות ככל העולה על רוחו, אם זה באלימות מילולית בכרזות רחוב תחת הכותרת 'בוגד', ואם זה ברשתות החברתיות, וכן במקרי אלימות פיזיים של תקיפת אברכים עוברי אורח", הוא אומר.

"אני מניח שאילו השלטים ומערכת ההסתה החמורה הזו הייתה נעשית ע"י חרדים נגד השלטון החילוני, היינו כבר רואים בקשה של היועץ המשפטי למשטרה לחקור זאת בדחיפות", סיים בציניות.