אאא

"איני מכיר בישראל כמדינה יהודית" - כך אמר אחר-הצהריים יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן בנאום שנשא ברמאללה. הדברים המפורשים באים שבועיים אחרי שראש-הממשלה בנימין נתניהו הציב את ההכרה של הפלסטינים בישראל כ"מדינה יהודית" - כתנאי ראשוני לתחילת המשא ומתן. 
עוד אמר אבו-מאזן: "אני לא מכיר בדבר הזה, יכולים לקרוא לזה איך שרוצים, אבל אני לא מקבל את ההגדרה מדינה יהודית, ואומר זאת פומבית".
לדבריו, נושא ההכרה במדינת ישראל כיהודית נדון בוועידת אנאפוליס. "אתם יכולים לקרוא למדינה רפובליקה ציונית, עברית לאומית סוציאליסטית אם זה מוצא חן בעיניכם. אותי לא מעניין, אך אני דורש שמדינת ישראל תהיה על גבולות 1967 לפני כיבוש השטח הפלסטיני".
אבו-מאזן, מכחיש שואה, הגדיל להבהיר כי לא זו בלבד שהוא אינו מכיר בדרישה, הוא גם אינו דורש מאף פלג פלסטיני את עצם ההכרה במדינת ישראל. "ההכרה נדרשת רק ממשלת הרשות מתוקף ההסכמים שעליהם חתומים הפלסטינים", אמר והבהיר כי הפלסטינים מוכנים לחזור לשולחן המשא ומתן, אך בכפוף למספר תנאים.
אם נתניהו דבק בעמדותיו, הרי שנסתם הגולל על משא ומתן עתידי עם הפלסטינים. גם לכך התייחס אבו-מאזן בנאומו: "כדי לחזור למשא ומתן על ממשלת ישראל לקבל את עיקרון שתי המדינות, לקבל את עיקרון שטחים תמורת שלום, להקפיא התנחלויות ולקבל את היוזמה הערבית. ליברמן כבר אמר שהוא מתנגד לזה, אז על מה נדבר? כשהישראלים ישנו את דעתם, נשוב לדבר".
במשרד ראש-הממשלה בירושלים טרם הגיבו על דבריו של אבו-מאזן. נקל לשער, כי הדברים לא מסייעים לנתניהו שייאלץ להיחלץ מהתנאי שהציב.