אאא

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, צפוי לפרסם היום (א') הצהרה רשמית לרגל יום השואה, בה הוא מכנה את רצח היהודים כ"פשע הנתעב ביותר ניותר נגד האנושות בעידן המודרני", כך מדווח העיתון "ניו יורק טיימס". אבו מאזן כתב בהודעה כי  "העם הפלסטיני, שסבל מאי-צדק, מדיכוי ומשלילת חירות ושלום, הוא הראשון לדרוש את ביטול האי-צדק והגזענות נגד עמים אחרים שנחשפו לפשעים האלו".

ההודעה שתתפרסם באנגלית וערבית, היא הצהרה תקדימית וזו הפעם הראשונה שמנהיג פלסטיני מתבטא בפומבי באופן כזה. לפי דיווח ב"הארץ", אבו מאזן התחייב לפרסם הודעה בה יגנה את רצח היהודים בשואה, בעקבות פגישתו עם סגן נשיא הקונגרס היהודי העולמי לשעבר, הרב מארק שנייר. 

אבו מאזן הוסיף בטיוטת ההודעה כי "הפלסטינים קוראים לממשלה הישראלית לנצל את ההזדמנות להשגת הסכם שלום צודק וכולל באזור, המבוסס על חזון שתי המדינות".

פרסום ההצהרה מפתיע בשל העובדה שבעבר כתב אבו מאזן עבודת דוקטורט בה האשים את הציונות בשיתוף פעולה עם הנאצים ואמר כי טענות היהודים על השואה אינן מדויקות. 

בשבוע שעבר, הודיעה הרשות הפלסטינית על פיוס עם ארגון הטרור חמאס, מה שגרם לישראל לעצור את המשך השיחות. בנאום שנשא אבו מאזן לאחר מכן, הצהיר הנשיא הפלסטיני כי ממשלת האחדות שתוקם עם חמאס תהיה מוכנה להאריך את השיחות, בתנאי שישראל תשחרר את קבוצת האסירים ותסכים לדון בגבולות. עם זאת, אבו מאזן חזר והדגיש כי "לעולם לא אכיר בישראל כמדינת העם היהודי".

במשרד ראש הממשלה ובמוסד "יד ושם" לזכרון השואה, סירבו להגיב לדברים בטרם יתפרסמו באופן רשמי.