אביב גפן "מת לגלות" את אלוקים
(צילום: youtube)

אביב גפן וחב"דניק על במה אחת נשמע כמו התחלה של בדיחה, אך המפגש הנדיר הזה התרחש בתכנית הריאליטי המוזיקלית "The Voice" ששודרה אמש (ג') בערוץ 2. 

שי דיבו מוסיקאי וחסיד חב"ד כיום, הופיע כבר פעמיים על בימת התכנית. בעונה הקודמת, ניסה דיבו את מזלו מול השופטים אך הודח. אתמול, הגיע דיבו בשנית לתכנית, הפעם כשהוא מעוטר בזקן חסידי ועל ראשו מתנוססת כיפה גדולה וביצע את שירו "עד מתי".

למרות שלא עבר את האודישן, חזותו הבלתי שגרתית עוררה עניין אצל השופטים המופתעים וגפן מיהר לברר: "מה היה לך השנה, למה אתה פתאום חוזר בתשובה? מה הסיבה?" ולפני שדיבו הספיק לענות, התפתח דיון ער בנושא בין השופטים עצמם, שהוביל גפן.

"אני מדבר הרבה וחוקר את זה. אני מת להאמין, מת לגלות" הצהיר גפן, אחרי שהזמר מוש בן ארי, שופט נוסף, רמז כי העובדה שהוא מעלה את השאלות הללו, אומרת שדווקא אצלו אלוקים נוכח הכי הרבה בחיים.

דיבו, שלא התכונן לשאלות מסוג זה, לא מתבלבל ומשיב לגפן: "תלמד חסידות, תגלה עולם חדש ומופלא". בתגובה, אמר הזמר שלומי שבת, אף הוא שופט בהרכב: "תאמין לי, אני מקנא בך".

בהמשך, החליט דיבו לנצל את הבמה, תרתי משמע, ושטח באוזני מאות האנשים בקהל ומאות אלפי הצופים בבית את משנתו: "אני לא מפחד, כי אני יודע מה יהיה" קבע דיבו, "תהיה גאולה, הרבי מלך המשיח יתגלה וכולנו נעמוד ונכריז 'יחי אדוננו מורנו ורבינו מלך המשיח לעולם ועד'" קרא דיבו ודבריו זכו למחיאות כפיים מהדהדות.

בשיחה עם "כיכר השבת" מגיב דיבו לדברים: "אביב גפן אמר דברים נכונים, רק שהוא אמר אותם בציניות. הנפש האלוקית שלו יודעת מה היא רוצה. הוא אמר 'אני רוצה להאמין - אני רוצה שיהיה לי את הדבר הזה'. הוא רואה את עצמו צדיק יותר מהדתיים".

"בשנה שעברה היה אודישן טוב למרות שלא הסתובבו."מספר דיבו, "השנה הם התקשרו אלי שאני אבוא שוב לאודישן ואני הספקתי לחזור בתשובה. התייעצתי עם הרב שלי ובאתי לשם עם מטרה מאוד מסוימת לעשות קידוש השם וברוך השם זה נעשה בצורה טובה".

לדברי דיבו, המסר המרכזי הוא "שאנחנו צריכים כולנו להכריז על מלך המשיח ולהתכונן לגאולה ולקרב את כל אחינו היהודים לתורה ומצוות ולשדר שלוות נפש ומשו רגוע ומה שהתורה בעצם מעניקה לנו על-ידי קיום המצוות".

אין זו הפעם הראשונה שמתמודדים חובשי כיפה מופיעים בתוכנית ריאליטי, וקיימת ביקורת לא מועטה כלפי התופעה. "תלוי מאיזו סיבה המתמודד מגיע לתוכנית", משיב דיבו למבקרים, "אם אתה מגיע כדי להתפרסם ולהיכנס לענייני העולם הזה אז לא. אבל אחד כמוני שספר הזוהר מושך אותו יותר מעולם הזוהר אז זה בסדר".

הלילה שבו הבין כי הוא נכנס לתהליך של חזרה בתשובה היה ביום י"ח אלול, תאריך בו נולדו הבעל-שם-טוב ומייסד חסידות חב"ד, האדמו"ר הזקן, והוא מכונה 'יום הולדת לשני המאורות הגדולים'.

"בחב"ד יש עניין מאוד גדול ביום ח"י באלול, היום הזה מסמל בעצם ששני אנשים נפגשים נוצר עוד עולם" אומר דיבו. "יש לי חבר חסיד חב"ד שהזמין אותי יחד עם חברי הנוספים שעדיין לא שומרים מצוות, והיה שם משהו מאוד מרומם וכנראה שנפתחה בי הנקודה היהודית. כמה שבועות לאחר מכן החלטתי שאני צם ביום כיפור וכך היה. הקדוש ברוך הוא עשה איתי חסד".

צפו: האודישן של שי דיבו

שי דיבו כחילוני
שי דיבו כחילוני
שי דיבו כיום
שי דיבו כיום