אאא

שבוע של חופשה הוא תמיד זמן מועד להרבה אבידות של חפצים - מצלמות ומפתחות בטיולים, חפצים בשדה תעופה, תכשיטים במלנות שונים ועוד ועוד. גם השנה דווחו באתר איבוד עשרות אבידות ומציאות מהשבוע של פסח 

 

אתר איבוד הוקם לפני כארבע שנים על-ידי הרב אורי בריליאנט (מגיד השיעור באתר סיני), על מנת להוות פיתרון מודרני ויעיל להשבת אבידות בימינו.

עד עידן האינטרנט, כמעט שלא היה ניתן לקיים מצוות השבת אבידה - אבן הטוען בירושלים מזמן איננה, לתלות שלט בבית כנסת יעיל רק לאזור המצומצם, ולפרסם בעיתונות בדרך כלל תהיה לא יעילה והרבה יותר יקרה מהאבידה עצמה. אתר אינטרנט מהווה פיתרון יעיל, פשוט וללא שום עלות, ל"שידוך" בין המוצא למאבד.

הרב אורי מוסר שבמהלך כל השנה מפורסמות באתר מדי שבוע אבידות ומציאות רבות, אולם כאמור, בימי חופשה, כמות האבידות מזנקת בצורה משמעותית, ונסקור חלק מהן.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

נתחיל עם המציאות -

ציוד טיולים - פק"ל קפה בעין נון וסנדלי שורש במכתש רמון, מפתחות - צרור אחד עם הכיתוב "שיקועי קרקע" ואחר בכביש שש, תכשיטים ושעונים - עגיל זהב בפארק בית הכרם, טבעת אירוסין בתחנה מרכזית ירושלים ושרשרת זהב בפארק אוטופיה, משקפי שמש בשפך נחל שורק, שלושה שעונים - בפ"ת, ליד הילטון תל אביב וליד מקורות הירקון, לדרמן ביער הראל ועוד אחד באזור ירושלים, mp3 בחרבת מדרס, ולסיום - ארבע מצלמות - בשוק תרשיחא, בנחל אלכסנדר, באזור הכרמל, בעין אי"ה, ועדשת מצלמה בנתב"ג

ועכשיו לאבידות - 

לדרמן בנחל ימין, 12 מצלמות מכל רחבי הארץ, 2 ארנקים, שני "אייפון 4", שלושה פלאפונים - בבארות עודד, בצומת פת, ובנתב"ג וגם דברים יותר מעניינים - סד שיניים, בימבה, מושבי בטיחות לילד. טבעת אירוסין, ואפילו מחשב נייד בקו באר שבע - תל אביב.

כמובן שלא מספיק לפרסם את האבידה באתר, צריך גם לקוות שהמוצא יהיה אדם ישר. אולם לדברי הרב אורי, מסתבר שיש רבים כאלו. "באופן לא מפתיע, ניתן להבחין בערכיות של הישראלים על פני משתמשי אתרים דומים בחו"ל. באתרים בחו"ל ישנו שדה בו המאבד כותב מה הפרס הכפסי אותו הוא מוכן לתת למוצא, לעומת זאת בארץ אף אחד כמעט אינו מעלה על הדעת את האפשרות של פרס כספי. אנשים פשוט רוצים להשיב מתוך טוב ליבם".