אאא

כיצד הצליחה החברה החרדית לשגשג דווקא בתוך ישראל החילונית, שממנה היא מתבדלת? בשאלה הזו תעסוק סדרת הכתבות "האוטונומיה החרדית" אותה יגיש אבישי בן חיים, הפרשן לענייני חרדים בערוץ 10.

בשלושה פרקים בסדרה ינסה אבישי להציג בפני הצופים החילונים כיצד האוכלוסייה החרדית מתמודדת במדינה "החילונית".

הפרק הראשון שישודר הערב במהדורה המרכזית ואורכו כעשר דקות, יעסוק בשאלה כיצד בעצם החרדים מסתדרים עם שיעור נמוך של השתתפות בשוק העבודה הכללי והרבה יותר ילדים בכל משפחה, איך ייתכן שהחרדים מסתדרים כלכלית, כיצד הם קונים דירות, איך מוצרי היסוד אצלם במרכול ובוודאי במכולת השכונתית זולים יותר מבמרכולים "של החילוניים" ומה פשר תופעת הגמ''חים המספקים חינם כמעט כל מוצר אפשרי.

הפרק השני שישודר מחר (רביעי) יעסוק בשאלה האם החילונים אכן מממנים את החרדים? השר לשעבר, הרב שלמה בניזרי, כתב ספר שלם בנושא וגם חבורת הצעירים והצעירות החרדים מפרויקט "דוסים" משוכנעים: "לא החילונים מממנים את החרדים, אלא שהחרדים מממנים את הצריכה המוגזמת של החילונים''. לעומתם, הכלכלנים פרופ' אבי שמחון והפרופ' עומר מואב מסכימים שמדובר בנס שהחילונים מסכימים להמשיך ולממן את החרדים.

ארבעה פרקים אמורים היו להיות משודרים בסדרה המדוברת אך בשל שידור המשחק שבו מכבי תל אביב ניצחה את ריאל מדריד וזכתה באליפות אירופה, ישודרו רק שלושה פרקים ובשל כך בדסק החדשות מטקסים עצה כיצד לשלב את הפרק הרביעי שנגנז יחד עם הפרק השלישי.

"כיוון שהורידו לנו פרק בעקבות המשחק של מכבי אנחנו מנסים כעת בחדר העריכה איך נשדר את הפרק הרביעי בכל זאת, אולי נשדר זאת בפרק השלישי ביחד", מספר אבישי בן חיים בשיחה עם "כיכר השבת".

אבישי מספר כי הפרק האחרון יעסוק בלב ליבה של היהדות החרדית, בעיקר בשאלת הציות לגדולי התורה. "אין לחרדים משטרה ואין ממשלה חוקית אבל הם כן הצליחו בעזרת מערכת החינוך להביא לחברה עם מחויבות עמוקה לסביבה וסולידריות חברתית גדולה עם מחויבות לציות גדולי הדור, לשלטון ה'מרנים' ולדעת תורה. אין להם כלי אכיפה רשמי שיש למדינה אבל הם יצרו כלי שליטה אחרים".

על שם הסדרה היו וויכוחים מאחורי הקלעים שבסופם דעתו של יוצר הסדרה לא התקבלה. "אני רציתי לקרוא לסדרה "גטו החלומות" אבל במערכת בנסיבות מובנות לא רצו לקורא לזה כך אז בחרנו בשם "האוטונומיה החרדית", מספר בן חיים.