אאא

הפרשן לענייני חרדים אבישי בן חיים בסדרה חדשה בחדשות ערוץ 10: 'חרדים לעתיד'

בסדרה מנסה בן-חיים לבחון כיצד ההתנתקות של המפלגות החרדיות מהממשלה לראשונה מאז שנות ה-70, יחד עלייתם של הכוחות החדשים, כדוגמת יאיר לפיד והציונות הדתית, משפיעים על החברה החרדית, וכיצד היא מנסה להתמודד עם האתגרים החדשים.

בפרק הראשון בסדרה ינסה אבישי בן חיים להמחיש את עוצמת השבר בציבור החרדי ואת המשמעויות הנרחבות מבחינתם שגוררת ההתנתקות ממוקדי הכוח. זאת, בין היתר, באמצעות קטעים נדירים מתוך כינוסים פנימיים ודרשות של גדולי ישראל בנושא.

במהלך הסדרה יקיים בן חיים ראיון מיוחד עם סגן שר החינוך לשעבר ח"כ מנחם אליעזר מוזס (יהדות התורה) שידבר על מערכת החינוך החרדית ועל הכוונות לחייב אותה בלימודי ליבה.

בפרק השני מנסה בן חיים לשרטט את הדרך שבה מנסה החברה החרדית לכבוש מחדש את הלבבות ולהתקרב לחברה החילונית ולקהלים אחרים בחברה הישראלית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במרכז הפרק עומד פרויקט "הדובר" של רדיו קול ברמה ואתר 'כיכר השבת', פרויקט שבו מנסה החברה החרדית לאתר דוברים שיוכלו לדבר אל ליבם של החילונים – בשפתם.

בפרק השלישי ייבחן בן-חיים את שאלת הגיוס, גזירות הגיוס, ובעיקר את מודל הנח"ל החרדי ומודל שח"ר כחול.

הפרק מציב סימני שאלה גדולים סביב המודלים הקיימים ובעיקר ממחיש כיצד מרבית המשרתים במסגרות הללו אינם חרדים כלל, ומנסה לבחון מדוע נרקם קשר של שתיקה סביב עניין זה.