אאא

המועצה לזכויות האדם של האו"ם הודיעה היום (רביעי) על הקמת ועדת חקירה לבחינת פעילות צה"ל במבצע "צוק איתן". בכך אישרה הועדה את הקריאה הפלסטינית להקמת ועדת החקירה. 29 מחברי המועצה הצביעו בעד הקמתה, 17 נמנעו וארה"ב הצביעה נגד. 

בלשכת ראש הממשלה דחו בתוקף את ההחלטה וכינו אותה "פארודיה". לדברי ראש הממשלה, "כל אדם הגון צריך לדחות את ההחלטה. במקום לבדוק את פעילותה של מדינה דמוקרטית שמתגוננת מפני ירי חסר אבחנה על אזרחים, המועצה לזכויות אדם צריכה להוביל חקירה של פשעי המלחמה של חמאס. המסר של ההחלטה הוא שהטרור משתלם". 

עוד נמסר בהודעה כי "על מועצת זכויות האדם לשגר חקירה על החלטות החמאס להפוך בתי חולים למרכזי פיקוד, להשתמש בבתי ספר כמחסני אמצעי לחימה ולאחסן רקטות ליד מגרשי משחקים, בתי מגורים ומסגדים".

"ההחלטה כושלת אפילו בגינוי השימוש השיטתי של חמאס באוכלוסייה אזרחית כמגן אנושי ותחת זאת מאשימה את ישראל במקרי המוות שנגרמים ישירות בשל המדיניות הגורטסקית הזאת של חמאס" נאמר בהודעה, "היא שולחת למעשה המועצה מסר לחמאס ולארגנוני טרור בכל מקום בעולם כי שימוש ציני באזרחים הוא לגיטימי ומהווה אסטרטגיה אפקטיבית".

"כמו באותה חקירה ידועה לשמצה שהובילה לדוח גולדסטון אחרי מבצע עופרת יצוקה, דו"ח שגם מחברו התנער ממנו בסופו של דבר, גם החלטה זאת של בית דין של שוטים, תגיע לאותה תוצאה מתבקשת - הוצאת דיבתה של ישראל ושימוש גובר של חמאס מנגד במגנים אנושיים בעתיד. מי שישלמו את המחיר יהיו לא רק ישראלים אלא גם פלסטינים שחמאס ימשיך להשתמש בהם", הוסיפו בלשכת רה"מ.

שרת המשפטים ציפי לבני הגיבה להחלטה בעמוד הפייסבוק שלה וכתבה: "יש לי שתי מילים לומר על ההחלטה של מועצת זכויות האדם של האו"ם - חפשו אותי! אנחנו נמשיך לקבל החלטות למען בטחון אזרחי ישראל לפי המצפן המוסרי שלנו. צה"ל ילחם בטרור וימשיך לעשות המירב להמנע מפגיעה בחפים מפשע, ואתם תמשיכו לעודד את הטרור - כי זה בדיוק מה שההחלטה שלכם עושה".