אאא

יחס משפיל לחרדים בלשכת התעסוקה: ברוך, אברך חרדי, נשוי ואב לחמישה ילדים הסובל מבעיות בגב ומגובה באישורים רפואיים, פוטר מעבודתו בבית יתומים בירושלים, וכמו חבריו המובטלים ניגש ללשכת התעסוקה בעיר מגוריו - בני ברק, שם הוא זכה לדבריו ליחס משפיל.

ברוך, פנה למערכת 'כיכר השבת' בעקבות תלונת אדם חרדי על זלזול במגזר החרדי בלשכת התעסוקה בבני ברק, שפורסמה השבוע ב'כיכר השבת' ועוררה סערה. 

"אין להם ייחס" אומר האברך, ומגדיר את היחס המזלזל לו זכה כ'התנכלות': "לשכת התעסוקה כאן מתנכלת אלינו בצורה חמורה, אפילו אדם שלומד בכולל ובשעות הערב רוצה לצאת לעבודה שלא תפגע באורח חייו, הם צוחקים עליו בפניו, הם שולחים אותו לעבוד במקומות לא טובים"

הוא מספר, כי לאחר שיחות מעטות עם הפקידות בלשכה, הוא קיבל הצעת עבודה,  אלא שההצעה לא עלתה בקנה אחד עם אורח החיים אותו הוא מנהל: "הם שלחו אותי לעבודה בחנות בשמים בקניון איילון, לעמוד בפתח החנות ולחלק פתקים לנשים" הוא אומר ומסביר מדוע ההצעה כלל לא הייתה רלוונטית: "אני אברך שהולך ביום יום עם חליפה וכובע".

 (צילום אילוסטרציה: פלאש 90, למצולמים אין קשר לכתבה)
התלונות על זלזול בחרדים בלשכת התעסוקה נמשכות (צילום אילוסטרציה: פלאש 90, למצולמים אין קשר לכתבה)
הגדלה

למרות הפתעתו, הלך ברוך למקום העבודה, וניסה להסביר למנהל המקום את חומרת העניין, אולם זה בחר להתעלם: "הגעתי למנהל חנות הבשמים, שאלתי אותו, תראה איך אני ניראה, אני לא מתכוון להוריד את המגבעת, אתה רוצה שכך אני ישרת את הלקוחות? הוא השיב לי  - כן תשב ככה".

ברוך, שלא ביקר בחייו בקניון, הפציר שוב במנהל החנות: "נראה לך מתאים שאדם חרדי יעבוד בקניון איילון? אני לא אעבור על ההלכה במידה ואני אעבוד אצלכם, אבל יש מושג כזה התחשבות בבנאדם שבמשך שנים לא נכנס לקניון".

"באותו הזמן שהם דיברו איתי, הם ביטלו לי את דמי האבטלה" מספר האברך בכאב, "אני אב למשפחה, לא יהיה לי ממה להתקיים". 

ברוך מספר עוד, כי הצעת העבודה לחלוקת כרטיסים לנשים בחנות בשמים, לא הייתה האחרונה בהצעות העבודה המגוחכות שקיבל מלשכת התעסוקה הממוקמת בעיר החרדית בני ברק: "לפני שלושה חודשים הם שלחו אותי לעבוד בקייטרינג שעובד בשבת" הוא מספר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"בעל המקום הציע לי שאת הכסף הוא ישלם לפני שבת. פתאום הוא קובע לי בהלכות" אומר ברוך. "שאלתי אותו: למה נראה לך שאני אוותר על השבת, הוא השיב לי 'אתה לא עובד, אתה רק מוציא מנות', כפיצוי הם הציעו לי מקום לינה עם המשפחה".

"אנחנו רוצים לעבוד, אז לפחות שיתנו לנו מקום מתאים". הוא מסכם. 

מלשכת התעסוקה בבני ברק נמסר כתגובה: "האישור  הרפואי בעניין ההגבלה הפיסית אשר הוצג על ידי דורש העבודה  בפני הוועדה הרפואית הינו בעל תוקף מוגבל עד - 30.09.13 .בהתאם להנחיות הובהר לדורש העבודה כי בתום התקופה ייחשב כבריא וכי ניתן להפנותו לכל עבודה , אלא אם יציג אישור רפואי התקף מעבר לתאריך זה".

"בנוסף יודגש כי דורש העבודה החרדי נשלח לעבוד כשומר בחנות , ולא כנטען בחלוקת פליירים לנשים. עובדי לשכת התעסוקה בבני ברק מייחסים חשיבות רבה לנושא מתן סיוע לדורשי עבודה חרדים במציאת עבודה ופועלים באופן מקצועי ובהתאם לרגישויות של האוכלוסיות  אותן הם משרתים".

נתקלתם ביחס עוין בלשכת התעסוקה או במשרד ממשלתי אחר? פנו למייל האדום של 'כיכר השבת'