אאא

בבית משפחת כהן לא יודעים מנוח בעקבות מעצר בנם, אליהו, בידי הצבא לאחר שנחשד כעריק. הוריו לא עצמו עין מאז ששמעו את רוע הגזירה לפיה בליל ההסדר בנם ייסב מאחורי הסורגים לצד חיילים אחרים ולא בביתם.

בעוד מאות בני אדם מהפלג הירושלמי יצאו להפגנת מחאה על-פני כיכר השבת בירושלים בדרישה לשחרורו של הבחור, אביו, יורם כהן, התפנה לשוחח עם "כיכר השבת".

האב נשמע רותח מזעם על רשויות אכיפת החוק שלדבריו מונעים מהעם היהודי ללמוד תורה: "ההרגשה היא מאוד קשה, הוא פשוט לא עשה שום פשע, הוא רוצה ללמוד תורה. אני לא הבנתי למה עצרו אותו הוא ילד פשוט תמים והוא שבור בכלא. כל 'עוונו' הוא בגלל שרצה ללמוד תורה".

בשיחה עם "כיכר השבת" מספר האב כי בניו האחרים התגייסו לצה"ל וכעת המדינה "יורקת" בפניו בגלל שבנו היחיד בחר לשקוד בעולמה של תורה.

"יש לי שני ילדים שעשו צבא והילד האחד שרוצה ללמוד תורה עצרו אותו", אומר האב, "בארץ ישראל בחור ישיבה שרוצה ללמוד תורה פשוט שמים אותו במחסן בלי להודיע להורים, בלי שום דבר. אנחנו לא תופסים את מה שקורה לנו".

האב, מביע תמיכה בהפגנות התמיכה בבנו. "אני לא רואה שיש דרך אחרת, אין עם מי לדבר ולא נראה לי שתהיה דרך אחרת", הוא אומר.

האב מספר כי הבן האסיר שוחח בבוקר עם אשתו בטלפון וסיפר שקשה לו. "אני לא יודע מה עובר עליו אבל מנסים לעזור לו אך לא יודעים איך".

מאסרו גרם לסערה כשהזעם הוא בשל העובדה שבן תורה ייאלץ לשבת בכלא בליל הסדר ובכל תקופת חג הפסח.

ח"כ יעקב ליצמן פנה אמש לשר הביטחון משה בוגי יעלון וטען בפניו כי על פי החוק החדש לשוויון בנטל אין כל עילת מעצר כנגד הבחור ולכן הוא תובע לשחררו לאלתר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם ח"כ מאיר פרוש פועל בעניין ושוחח אמש עם מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו כשהוא מעמיד אותו על ההשלכות הציבוריות החמורות של המשך מעצרם של בני הישיבות שלא התייצבו בלשכות הגיוס.

פרוש טען כי יש לדחות על הסף את ההתחמקות מאחריות בטיעון כי תחום השיפוט של אי התייצבות הוא בסמכותה של המשטרה הצבאית.

כזכור, אור ליום שלישי, נסע הבחור אליהו כהן תלמיד ישיבת "אורחות דוד" בשכונת הר נוף בירושלים יחד עם בני משפחתו לשמחה משפחתית אלא שבמהלך הדרך עצרה המשטרה את הרכב לבדיקה שגרתית במסגרת מבצע לאיתור שב"חים וביקשה תעודות זהות מכולם ואז התברר כי הבחור "דרוש לחקירה" אצל המשטרה הצבאית זאת בשל סירובו להתייצב בלשכת הגיוס.

הבחור נעצר והועבר לבסיס הבקו"ם כשלאחר מכן נשפט בפני שופט צבאי תורן לתקופת מאסר של עשרים יום בכלא צבאי.