אאא

בסיפור הזה יש, לכאורה, הרבה אטימות, רוע וחציית גבולות, מהסוג השפל ביותר. לא צריך יותר מידי סיבות כדי להבין מדוע הסיפור התרחש, ומי בדיוק נושא באשמה. הסיפור שלנו התרחש ביום שישי האחרון, שעה וחצי לפני כניסת השבת, בכביש 6 המוכר לכולנו.

משפחה חרדית עשתה את דרכה מקריית-מלאכי למגדל-העמק. בדרך, נאלץ האב-הנהג לעצור בשולי הדרך למספר רגעים. כשרצה להיכנס לרכב ולהמשיך בנסיעתו, הבחין כי הרכב מתחיל לשקוע לאיטו בבוץ. הוא ניסה את כוחו בחילוץ הרכב, אך נכשל. בחוץ, נדגיש, ירדו גשמי ברכה ומשכך, האדמה הפכה לבוצית.

כשהרכב המשיך לשקוע, האב ביקש מהילדים, למרות הקור, לצאת מהרכב ולעמוד בשוליים. במקביל, הזמין סייר של כביש 6 שיסייע להם.

מה תפקידו של סייר? נצטט לכם מתוך האתר הרישמי של כביש 6: "איתור תקלות בכביש, סיוע לנהגים במצוקה והבטחת זרימת התנועה". מה שתקראו בשורות הקרובות לא ענה לשום קטגוריה. להיפך.

צעקות ואיומים

וכך מספר האב, רב מוכר בישיבה חרדית בדרום, את הרגעים שירצה למחוק מזכרונו, בראיון שהעניק ל'כיכר השבת': "הייתי חסר אונים, לא ממש ידעתי מה לעשות מלבד להזמין סייר של כביש 6. האוטו התחיל לשקוע והגיע עד לתחתית, כך שלא הייתה שום אפשרות להמשיך בנסיעה. הילדים פחדו והיה קר נורא. אחרי דקות ספורות הגיע הסייר והתחיל לחבר כבלים ואז, לפתע, התחיל לדבר בטלפון בצורה מחשידה".

מכאן, התחילו רגעי האימה. "הסייר אמר שיש כמות נוסעים מעל המותר והוא לא מוכן לשחרר אותנו עד שיבוא שוטר. אני אומר 'לשחרר' כי האיש פשוט איים באגרסיביות שלא נעז לזוז מכאן, גם לא עם טרמפים, או מונית. הוא התקשר למשטרה וקרא להם לבוא לכביש 6, למקום בו עמדנו".

האב ממשיך ומתאר: "אמרתי לו שבעוד שעה נכנסת שבת והוא השיב שזה לא מעניין אותו. הרמתי טלפון למוקד של כביש 6, סיפרתי להם מה שקרה והם ענו לי שנקח מונית. שאלתי את המוקדן מדוע הסייר לא עושה את עבודתו ותשובתו הייתה 'התחצפת אליו'. הייתי בהלם. אני התחצפתי אליו? כי מה, אמרתי לו שישחרר אותי - אחרי שהוא צעק שלא נזוז מכאן?!

"בינתיים, מספר רכבים חולפים עצרו על-ידינו ורצו לעלות אותנו טרמפ, אבל הסייר צעק עלינו שלא נעז לעלות. מספר נהגים צעקו על הסייר שהוא חוצפן וזה לא תפקידו. אחד הנהגים צעק עליו שהוא מסכן את הכביש, אבל הוא לא התייחס בכלל. ראו בעיניים שלו שהוא רצה שנחלל שבת, מבט שנאה שמזכיר תקופות אפלות".

אלימות בכביש

"כשראיתי ששבת מתקרבת", ממשיך האברך לספר ל'כיכר השבת', "עמדתי בשולי הכביש כדי לעצור מונית. הבנתי שאם אני לא יתעורר, נחלל את השבת, עם כל הילדים, פשוטו כמשמעו. כשראה שאני מנסה שוב לעצור, הוא נתן לי מכה חזקה עם המרפק. אשתי, שהחזיקה תינוק בידה, ניסתה אף היא לעצור מונית וחטפה ממנו מכה. הייתי פשוט בהלם מוחלט. זה מצב של חוסר אונים.

"תבינו את המצב: פחות משעה לפני כניסת השבת, אני עם מספר ילדים ואשתי עומדים על שולי הכביש, האוטו שוקע, בחוץ קר, וסייר עם מבט שנאה מחלק מכות, מאיים ומשתלח בנו בצורה איומה. כשראה שאנחנו לא מתייחסים אליו, הוא צעק בקול: 'אם אתם ממשיכים לעצור מונית, אני נכנס לאוטו ודורס אתכם!'

"לא היה לי מה להגיב, פשוט חששתי ממנו, מה-גם שהייתי עם אשתי והילדים ולא ידעתי מה הוא מסוגל לעשות. אמרתי לו שלא יתנהג באלימות והוא שאג לעברי: 'אתה מאיים עליי?'.

"כעבור מספר דקות, עצרה הסעה במקום. הנהג שם-לב כנראה למשהו חריג וצעק על הסייר שישחרר אותנו. הסייר אמר 'אתם לא תגידו לי מה לעשות'. בסוף לקחנו מונית והגענו למגדל-העמק רבע שעה לפני השקיעה. רק לפני שעלינו לרכב, צעק לעברינו הסייר: "הלוואי שתעופו מהכביש ולא תחזרו לכאן לעולם!". 

במוצאי-שבת האברך הזמין סייר נוסף ובתוך מספר שניות סייע להם לחלץ את רכבם.

"היה פה איום לרצח, ואלימות פיזית ומלילות", אומר האברך, איש נעים הליכות, בצער רב. "אגב", הוא מציין, "הסייר סירב למסור את פרטיו, למרות שביקשתי זאת מספר פעמים. הוא התנהג אלינו בצורה קשה ביותר, מה שהזכיר שנים אפלות. תמונה משנים אפילות ביותר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

התגובה

מחברת "דרך ארץ" נמסר בתגובה ל'כיכר השבת: "ביום שישי בצהריים פנה לקוח למרכז הבקרה של כביש 6 וביקש סיוע בחילוץ רכבו. הסייר, שהגיע למקום תוך כחצי שעה, איתר רכב פרטי כשבתוכו תשעה נוסעים ובהם שבעה ילדים קטנים, כאשר החוק מאפשר הסעת 5 נוסעים בלבד.

"הסייר, שהמתין לקבלת אישור לגרור את הרכב (מאחר וגרירה בכביש 6 כרוכה באישור) לא רצה לסכן את הנוסעים ברכב ובכביש, וגם הזעיק למקום את משטרת התנועה בשל מספר רב של נוסעים ששהו ברכב.

"במקביל להמתנה לאישור הגרירה ולמשטרה, איבדו הנוסעים ברכב את הסבלנות בטענה כי כניסת השבת מתקרבת, והחלו לגדף את הסייר. לאחר מכן נהג הרכב, אב המשפחה, ניסה לעצור טרמפים תוך שהוא עומד על הכביש, במרכז המסלול הימני, ומסכן את משפחתו ואת יתר הנוסעים. רכב שחלף בזמן זה כמעט ודרס אותו, אולם הסייר גילה תושייה ומשך את הנהג אל מעבר לשוליים, ובכך מנע תאונה רבת משתתפים ופגיעה בנפש.

"במהלך הדקות הבאות עצרו במקום מספר כלי רכב שלקחו משם חלק מהילדים, אולם ההורים העדיפו להישאר במקום ולהמשיך בחילופי הדברים עם הסייר. מספר דקות מאוחר יותר עצר במקום אוטובוס שלקח מהמקום גם את ההורים והילדים. נבקש להדגיש כי הסייר פעל במקצועיות, כמצופה ממנו ומעבר לכך, בכל הנוגע לשמירה על בטיחותם של הנוסעים בכביש, כולל המשפחה בה מדובר, וכי כל טענה על אלימות פיזית ומילולית משוללת כל יסוד".