אאא

כידוע, ככל שאדם מכיר את עצמו טוב יותר, מבין מה מניע אותו בחיים, מה עוצר אתו מלהתקדם, ומהם מנגנוני -ההגנה הבלתי מודעים שלו המשפיעים על התנהגותו כך הוא מסוגל יותר לחיות בשלום עם עצמו מתוך קבלה עצמית, ולרכוש כלים לצמיחה ולשינוי.

כמו כן, בזוגיות, ככל שאנו קולטים יותר את הרכב האופי של בן הזוג, לומדים על עולם הרגש שלו יחד עם צרכיו ומניעיו. וכמו כן, גם לעתים, על הרקע והחוויות שהביאו לעיצוב אישיותו, או לצורות התנהגות כאלה ואחרות שלו, כך קל לנו יותר להכיל, להבין, לסלוח, לקבל ואף להשלים עם חולשותיו.

הגרפולוגיה ממלאת תפקיד חשוב בעניין זה, היא יעילה מאד במשברי זוגיות, ומה משמח לראות זוגות שלא היו מצליחים ליצור תקשורת חיובית ביניהם, לא הבינו זה את זו, והיו מלאי תסכול וכעס בגלל אופני התנהגות והיחס של בן הזוג כלפיהם, שמצליחים להסתכל באור אחר על הבעל או האישה, ופתאום נפתח להם צוהר של מעט יותר הבנה אל לבו ואל פנימיותו של הפרטנר שאותו בחרו. גם זוגות לפני הנישואין, בפרט כאלה שעומדים לפני פרק ב', נעזרים לעתים קרובות באבחון הגרפולוגי ונפגשים יחד אצל גרפולוג כדי למצוא את נקודות ההתאמה, כמו גם את הפערים שביניהם על מנת שיוכלו להבין את האתגרים העומדים מולם.

להלן דוגמאות לטיפוסי אישיות. קחו בחשבון שהדוגמאות שלהלן, מתארות טיפוס "טהור", כשלמעשה, כולנו טיפוסים "מורכבים", ולכל אחד מאתנו הרכב אישיות ייחודי של מיגון אבות-טיפוס . אלא שככל שאדם מתקרב יותר במהותו לטיפוס מסוים, דומיננטי יותר באישיות, כך יהיו לו יותר סימנים גרפולוגיים שמתארים את אותו הטיפוס.

הרציונלי

טיפוס שכלתני, בעל עקרונות, מוסרי ומעשי. הוא מסודר ומאורגן היטב, מתכנן משימות לטווח הרחוק,פועל ביסודיות ומכלכל צעדיו בתבונה. המשמעת העצמית שלו חזקה, במערכת יחסים הוא בעל מתחשב, נאמן ובעל טקט. הוא תמיד ידאג להבהיר את עצמו היטב כדי שלא יהיו לך אי-הבנות. כשהוא נותן לך מחמאה, הוא מתכון אליה בכנות.

במידה והבטיח לך דבר, תוכלי להיות רגועה שהוא יעמוד במילה שלו. אם את נכנסת להיסטריה, הוא זה שירגיע ויחשוב בצורה שקולה מה מתאים וראוי לעשות כעת. את יכולה לסמוך עליו בעיניים עצומות, כי הוא אדם אחראי ועקבי. אל תפתיעי אותו, כי הוא לא אוהב שינויים בלתי צפויים, מאחר שחשוב לו לשלוט בכל צעד שנעשה.

סימנים גרפולוגיים: כתב קריא וברור, ארגון טוב- חלוקה לפסקאות, שורות ישרות, שוליים ישרים, אין פלישות בין השורות, סדירות בכתב, זוית כתיבה אנכית, צורה נוטה לזוית, אותיות קטנות בד"כ, לחץ בינוני עד חזק, לרוב אין תיקונים בכתב.

האימפולסיבית

דמות סוערת וחסרת מנוחה, שמונעת על פי רגש. פועלת בשיטת "הכל או לא כלום". מחפשת אתגרים ומוכנה לקחת סיכונים. לא ניתן לצפות את התנהגותה, כך שאל תבהל אם לפתע פתאום, ביום שקט רגוע היא תתפרץ עליך בכעס ובעצבים. אוהבת מכל הלב ומתמסרת ללא גבול, אך בין רגע עלולה אהבתה היוקדת להיהפך לשנאה, במידה ולא תענה על ציפיותיה ודרישותיה.

אם קבעת איתה תוכנית ליום מסוים, אל תבנה על זה. תלוי מה יתחשק לה באותה הרגע. אל תאמר לה שהיא שגתה, כי ממילא היא תמשיך לחזור שוב ושוב על אותה הטעות, ותתקשה ללמוד את לקח, כי היא פשוט...שכחה! אם אינך מחפש "תאונות" אל תצפה ממנה לצית לך, כי היא זקוקה לחופש כמו אויר לנשימה. היא מלאת רעיונות, יוזמות והברקות, היא תלחם בכל מחיר להשיג את מבוקשה, אך תצפה לתוצאות מהירות.

סימנים גרפולוגיים: זווית כתיבה ימנית ותנודית, תנועה דינמית, סוערת ומתפרצת, אותיות פולשות לשורות אחרות, לחץ בד"כ חזק, ארגון לקוי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מהשבוע נציג בכל פעם 2 טיפוסי אישיות- וננסה להבין מהם מניעיהם ,צרכיהם או היחס שהם נוטים להעניק לבן זוגם.

הערות:

1. הטיפוסים שיוצגו כאן יופיעו לצורך המאמר, האחד בלשון זכר והשני בלשון נקבה, אולם הם נכונים הן לגבי גברים והן לגבי נשים.

2. אבחון גרפולוגי מורכב ממאות סימנים, תתי -סימנים והרכבים שונים של טיפוסי אישיות, כפי שהזכרנו,ולכן יש להתייחס לאינפורמציה כהמחשה בלבד, ואין להסיק מסקנות על פי המידע שמובא כאן לגבי שום אדם, מבלי להיוועץ בגרפולוג מנוסה.

ניתן לשלוח כתבי- יד עבור מדור, לכתובת הדוא"ל:

Tamarf.grapho@gmail.com
תמר פינקלשטיין- גרפולוגית מוסמכת
מטעם האגודה לגרפולוגיה מדעית