אאא

"אחרי יוסי תרם לכך שאני עומד כאן לדין על דבר שלא עשיתי". כך אמר הבוקר (ג') ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, במסגרת משפט הולילנד שבו הוא מואשם בקבלת שוחד משמואל דכנר.

עדותו של אולמרט נמשכת היום בפני שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, דוד רוזן. בראשית עדותו נשאל אולמרט על ידי בא כוחו, עו"ד רועי בלכר, על כך שלטענת דכנר הוא ביקש כספים לכיסוי חובותיו של אחיו יוסי, כדי למנוע את מבוכתו כאיש ציבור אם יתברר שלאחיו יש חובות של חצי מיליון שקל לשוק האפור.

"ב-2002, כשדכנר טוען שביקשתי כסף לאחי יוסי, לא היה לי מושג על החובות שלו", טען אולמרט. "השוק (הלם) הגדול שקיבלנו עם החובות של יוסי לשוק האפור, האיומים, הצורך למצוא דירת מסתור ליוסי היה ב-2004. לא עשיתי שום פעולה למנוע פרסום העניין. זה לא גרם לי נחת שבמשפחה שלנו יהיה מצב שמישהו נרדף על ידי השוק האפור. זה משפיל. אבל הציבור ידע לעשות את ההבחנה ביני ובינו. זה חוסר התחשבות מצדו, התנהגות בלתי מתקבלת על הדעת מצדו. אבל זה לא הטריד אותי. הטריד אותי מצבם של אישתו ושלושת בנותיו שנותרו בלי קורת גג".

"דכנר טוען שאתה הפנת את יוסי אליו. ב-2010 יוסי נחקר בארה"ב על זה. אז מה היו היחסים ביניהם?", שאל עו"ד בלכר. על כך ענה אולמרט: "אין לי מושג על היחסים בין דכנר ליוסי. הוא שקרן פתולוגי. אין ספק שבחקירתו ב-FBI יוסי הודה שקיבל כסף מדכנר, וכאן (בעדותו בבית המשפט) הוא הכחיש. אני לא יודע מה היה ביניהם. אבל דבר אחד יוסי הכחיש בתוקף: מעורבות שלי או ידיעה שלי. שמי לא הוזכר על ידי דכנר והוא לא דיבר איתי על העניין הזה. יכול להיות שהוא החליט לשלוח לחמו. אולי שיוסי יבוא אלי יום אחד. שיהיה שליח שלו".

לגבי חקירתו של יוסי בבית המשפט (באמצעות חיבור וידיאו מארה"ב) אמר אולמרט: "יוסי ניסה להגן על עצמו ולא עלי. הוא גרם לי לתחושה עמוקה של עלבון. כשישבתי וראיתי אותו מדבר השפלתי את ראשי והרגשתי בושה. הוא ניסה להגן על עצמו בזה שהוא ניסה להרחיק את עצמו מההשלכות שיש לזה לגבי. הוא תרם לכך שאני עומד כאן לדין על דבר שלא עשיתי".

השופט רוזן ביקש לברר את הטענה שהציג אולמרט שגם ב-2004 לא פעל כדי לרתום אחרים לעזרתו של אחיו. "זה אח שלך. אנשים טובים פונים ומציעים לעזור לו. פונים ללשכתך. למה תגובתך, לפי עדותך, הייתה 'תתרחקו ממני, לא רוצה קשר?'". אולמרט השיב: "ידעתי מה תהיה ההשלכה הציבורית של העניין. שאני שותף לעניין".