אאא

ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, הגיע היום (ה') לדיון בפרשת ראשונטורס בבית המשפט המחוזי בירושלים, ובפתח הדיון נשא דברים בפני העיתונאים ויצא נגד "ציד מכשפות" כהגדרתו המתנהל נגדו בעת האחרונה.

"אני שמח על ההזדמנות שיש לי לומר לכם כמה מילים", אמר אולמרט. "מטבע הדברים אני לא יכול ולא רוצה לדבר על המשפט שמתנהל כאן. אני גם לא יכול ולא רוצה לדבר על החקירה במה שנקרא פרשת הולילנד. אני כן רוצה לומר מה שאמרתי כבר לפני כמה שבועות. מעולם לא הוצע לי ומעולם לא קיבלתי שוחד משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה זו ולא בשום פרשה אחרת, בשום שלב של חיי".

לדברי אולמרט, "העובדה היא שבמשך חודש ימים ויותר מתנהל כאן מסע שאין דרך לטעות בו, זה מסע ציד, ציד מכשפות אכזרי חסר רחמים מהסוג שלא התקיים מעולם בישראל. שיאו הגיע ביום ראשון האחרון, כשקצין משטרה בבית משפט הפריח כאילו החשודה שולה זקן העבירה לי מיליון שקל כספי שוחד. אם הדברים הללו נכונים - איך קרה שבמשך 3 שבועות לא פנו אליי, לא דיברו אתי, לא שאלו אותי, לא חקרו אותי, לא הגיעו אליי, כלום.

"אם הדברים האלה כפי שאני יודע הם חסרי שחר, אין להם בסיס ואין להם שום עובדה שיכולה לתמוך בהם - איך יעלה על הדעת שקצין משטרה מופיע בבית משפט ואומר דברים חסרי שחר".

"לא יכול להיות שמסע ציד כזה יתנהל", אמר ראש הממשלה לשעבר. "מסע הציד מתנהל על-ידי גורמים שרוממות החוק בגרונם והפרת זכויות אדם במעשיהם. מה שמתנהל כאן זה שבירת כל הכללים הבסיסיים של מה שמקובל במדינת חוק, של שמירה על זכויות אזרח, של חזקת החפות.

"זה מגיע לרמה קיצונית, שיש גורמים שאומרים 'זה בכלל לא חשוב אם הוא יזוכה או אם לא יוכח שום דבר בבית המשפט - הוא אשם, הוא מחוסל, הוא הרוס'. זו הדרך שבה מפירים את כל הכללים, את כל דרכי ההתנהלות, את כל הנורמות הבסיסיות שמשטר חוק ואנשים שרוצים לכבד אותו צריכים להתנהג על-פיהם. אני קובע שזה מסע מתוכנן ומאורגן, שלא יכול להימשך".

"אני לא צריך לומר לכם מה המשמעות של המסע הזה כשמדובר בי, בבריאותי, במשפחתי, ברעייתי, בילדיי", הוסיף אולמרט. "ההמולה המתלהמת, האכזרית, חסרת המעצורים הזאת, שלא עוזבת שום פינה ולא מוותרת על שום ניסיון כאילו סומנה מטרה מראש, ועכשיו פועלים כדי לחפש איזשהו קמצוץ של מידע שאולי יוכל לבסס את מה שעליו הוחלט כבר מראש.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"לשיא זה הגיע אתמול בערב עם הסיפור הנלעג על החקירה באמריקה. מעבר לכעס הטבעי ותחושת הפגיעה והעלבון והכאב, אני חושב לעצמי - לאיזו רמה נמוכה יכולים הדברים להגיע. אני חוזר ואומר, לא הוצע לי ולא קיבלתי שוחד מעולם, משום אדם, לא במישרין ולא בעקיפין, לא בפרשה הזו ולא בפרשה אחרת".

"לבסוף", סיכם אולמרט, "ודאי רבים מכם שואלים את עצמם איך אני נראה רגוע. ואכן, אני רגוע, כי אי-אפשר להוכיח מה שלא היה. אני לא רוצה לא לקרוא למשטרה ולא להיכנס לדברים שיכולים להתפרש לא נכון במהלך החקירה".

"אמרתי לכם את הדברים שאני מרגיש מהמיית לבי", הוסיף אולמרט. "אני לא נוהג לעשות זאת בדרך-כלל, אבל באיזשהו מקום, הגיע הרגע שמדינת ישראל צריכה לחזור לאיזון שלה, לשפיות שלה, לאחריות שלה, להוגנות שלה, לכללים הבסיסיים ביותר של הגנה על זכויות אזרח".

לדבריו, "גם ראש ממשלה לשעבר הוא אדם עם משפחה, עם ילדים, עם חברים, עם קרובים, עם זכויות בסיסיות, הגיע הזמן לכבד את זה. אני מאוד מקווה שביום הזה נשים קו על כל מה שהתנהל כאן עד עכשיו וננהג כחברה אחראית ומבוגרת".