אאא

"פרשת הרמתי" שנחשפה בכ"כיכר השבת" ועוררה סערה במגזר החרדי, אפופה סימני שאלה ומסתורין. 

מן העבר האחד, עדויותיהן של כמה מתלמידות הסמינר שטוענות כי הרב אהרן הרמתי מנהל כת של ממש שנועדה לנתק את התלמידות מהוריהן. ומאידך, הרמתי עצמו - שגם הוא מגובה בעדויות של תלמידות, טוען כי הכל הכפשה ועלילת שווא. ודבריו, יש לומר בכנות, משכנעים במידה לא מעטה. 

יומיים אחרי שהתפוצצה הפרשה, הגיעה אלינו עדותה של ש"ל, בוגרת סמינר ירושלמי מוכר, שנחשפה למתרחש ב"באר מרים" ומתארת בראיון בלעדי את מה שראתה במקום השנוי במחלוקת.

ש"ל נקלעה לסמינר בטעות. "מישהי שכנעה אותי לבוא לבקר. היא רצתה שאעבור לשם", מספרת ש"ל.

"זה קרה בחופשת פסח. הייתי במבנה אולי שעתיים וחצי, ולאורך כל פרק הזמן הזה חשתי בתחושת אי נוחות שהיה קשה להסביר אותה.

נמשכה כמו מגנט

"למעשה, המקום כולו זעק אי סדר. היו הרבה מזרנים על הרצפה. חלק מהבנות ישנו עליהם, וחלק אחר על מיטות. הן הסבירו לי שמבחינתן, לא אכפת להן לישון בעמידה ´העיקר לזכות ולהיות חלק מהמקום הזה´. זה היה נשמע לי בלתי נתפס. החלטתי לעזוב". 

ש"ל לא ביקרה במקום חמישה חודשים. באחד הימים, היא מספרת שהיה לה "יום רע". חברתה הציעה לה לבקר שוב במקום, והבטיחה שזה יעודד את רוחה.

באותו רגע, חלה התפנית. "אני לא יודעת להסביר מה בדיוק עבר עליי, אבל מהרגע שנכנסתי לשם נמשכתי למקום כמו מגנט.

"הגענו לשם ונכנסו להרצאה של הרב רמתי. לאחר ההרצאה נכנסתי אליו לשיחה אישית, במהלכה סיפרתי לו על קשיים שעוברים עליי.

"הוא האזין, ובשלב מסוים הטיח בי: את כופרת. כך, במילים האלה. הוא הסביר שככל שאני נהנית בעולם הזה, כך גדלה כוס הייסורים שמחכה לי. יצאתי משם מושפלת ועצובה".

"כמו גורו או משיח"

למרות הדברים הקשים שהוטחו בפניה, ש"ל מצאה את עצמה שבה ומבקרת במקום. "הזהירו אותי שזה מקום מסוכן, אבל המשכתי ללכת. הייתי מתחמקת מהעבודה רק כדי לשוב ולהיות שם".

סוד כוחו של הרמתי, אומרת ש"ל, הוא הכריזמה, והיכולת שלו לרתק ולהקסים. "כשהוא מוסר שיעור, הוא מדבר כמעט בלחש ולפתע מגביה את הקול, בדרמטיות. אני לא ממש זוכרת את תוכן הדברים, אבל לאורך השיעור כולן יושבות מהופנטות. אף אחת לא משמיעה הגה.

"מתייחסים אליו ביראת כבוד כאילו הוא גורו או משיח", היא מספרת.

ש"ל מאשרת את הטענות שהושמעו כלפי הרמתי, לפיהן הוא ממריד את בנות הסמינר ומנסה לנתק אותן מהמשפחה ומהסביבה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הוא היה שולח הודעות כתובות לבנות עם מסרים חמורים נגד ההורים ובני המשפחה: ´הם מפריעים לכן להתעלות ברוחניות´. הוא תמיד אומר שבחוץ יש גהינום, והסמינר שלו זה גן עדן".

מצבה הנפשי, כך היא מתארת, הידרדר במהלך שהותה במקום. ההנהלה ראתה זאת ושלחה אותה למשפחה אומנת, אך גם שם נמשכו התנאים הקשים. "היה לי מאוד קשה שם, אבל בדיעבד הנתק הזה מהסמינר הציל אותי", היא אומרת היום.

תגובת הרב אהרן הרמתי: "ש"ל לא היתה שייכת לסמינר. היא רק באה לבקר חברות. בנוגע לטענות שהשמיעה: אני לא מכיר עוד מקום עם אווירה, ליברלית, פתוחה ומדהימה, כמו כאן.

"הכל מופרך והכל שקרים, הבנות כאן מחייכות, נהנות מכל רגע ואוהבות את המקום, המדרשיה פתוחה לכולם וכל מי שרוצה מוזמן לבקר ולבוא לבדוק".