אאא

מי אתה אהרן רמתי, שמנהל, לכאורה, כת הפוגעת בבנות חרדיות? מדוע רמתי, עד לא מכבר אברך חרדי נורמטיבי, החליט לפתע להקדיש את רוב זמנו לשיטת חינוך ייחודית שהמציא במו ידיו?

מתחקיר שערך "כיכר השבת" עולה כי רמתי, בוגר ישיבת "באר יעקב", קיבל בעבר הסמכה רבנית מידיהם של רבנים מוכרים - ובהם גם ממרן הגרמ"י לפקוביץ´.

אבל בדרך משהו השתבש. מכרי המשפחה מספרים כי בשלב מסוים החל ללמוד "קבלה", וכאן בא המפנה.

"הוא החליט להגות שיטת חינוך חדשה לבנות חרדיות", הם מספרים. בלב השיטה, עומדים תנאים מחמירים בכל הקשור לצניעות, ובין היתר, רמתי אוסר על הבנות להינשא.

למה? "הוא מסביר להן שהחתן שלהם חייב להיות משורש נשמתו של אברהם אבינו. הוא מלמד אותם שהגברים היום מחפשים רק את הצד החיצוני שלהן. המשמעות היא שהן פשוט לא מתחתנות".

רמתי, מספרים גורמים המכירים את ההתנהלות ב"כת", לכאורה, לא מאשר לבנות לצאת לפגישות שידוכים.

ההוראה: להתרחק מגברים

וזה לא נגמר שם. מטענות ההורים עולה כי אהרן רמתי מלמד אותן שאסור לעבוד במקומות עבודה שיש בהן קשר, גם עקיף בלבד, עם גברים. למשל: גן ילדים. "לפעמים אבות הילדים מגיעים לקחת אותם מהגן, ובנקודה הזאת יכול להיווצר קשר", הוא מסביר.

בני משפחתו של רמתי, מתברר, שותפים נלהבים לשיטתו ולדרכו הייחודית. שתי בנותיו למדו בסמינר הרב מנדלסון, והן אלה שסייעו בשכנוע בנות מהסמינר להצטרף לשיעוריו של האב.

בתחילה הבנות באו רק לשמוע שיעורים, מהר מאוד גם לישון שם ובשלב מאוחר יותר לנתק על קשר עם העולם החיצון.

ומה עם רעייתו? גם היא תומכת בו בהתלהבות. לכמה הורים שבנותיהן נפלו ברשתו של רמתי, היא אמרה: "תשכחו מהבנות שלכן, אם הן יתחתנו אי-פעם זה יהיה רק עם בעלי תשובה".

הקשר של רמתי עם הבנות, אינטנסיבי וכמעט שלא נפסק. "הן מעדכנות אותו בהודעות כתובות על כל תזוזה שלהן. הוא איש הצוות היחיד שם, הוא האב והאם.

אחת הבנות שנישאה אצלו במהלך השנים האחרונות, הודרכה על-ידו טרם החתונה.

"האיש הזה כריזמתי"

לפני כמה חודשים, בעקבות התערבותם של עסקנים בכירים, הגיעה פרשת אהרן רמתי אל בית-הדין לענייני ממונות "הליכות עולם".

למה דווקא ממונות? זה היה המקום המתאים ביותר שנבחר למשימה, בהעדר בית-דין העוסק בענייני צניעות.

ל"כיכר השבת" נודע את הפנייה לבית-הדין יזם חבר-הכנסת ניסים זאב מש"ס, המנהל סמינר לבנות "נוות ישראל" בירושלים.

אחרי דיונים ממושכים, יצא פסק ההלכה המורה לו לעזוב מיידית את הדירה שבה הוא מתגורר, שבינה לבין דירת הבנות אין אפילו דלת שמפרידה.

הרבנים הורו לו, בנוסף, להפסיק את ההתכתבויות עם הבנות, ואסרו עליו להמשיך וללמד בנות סמינר, ללא הסכמת ההורים.

מהו סוד כוחו של אהרן רמתי? למכריו יש תשובה ברורה. "האיש הזה כריזמטי, יש לו קסם. הוא לומד עם הבנות את ספר הזוהר, ומתוכו הוא מוכיח את שיטתו. ככל שיוצאים נגדו, הוא טוען שגם נגד אברהם אבינו היה אחד נגד כולם".

את הציבור החרדי הנורמטיבי הוא שולל מכל וכל. "גדולי ישראל הם כלום, הפוליטקאים שולטים בהם".

יצויין כי רמתי מכחיש מכל וכל אחד החשדות, וכפי שאמר בבית-הדין: "אני פועל רק על-פי דעת תורה". אז עכשיו, מר רמתי, דעת תורה אמרה את דעתה הברורה.  

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

הרבנים במכתב חריף

במכתב חריף בתקיפותו שנחשף אמש לראשונה ב"כיכר השבת", יצאו כל גדולי הדור נגד רמתי. על מכתב גדולי הדור האשכנזים חתומים בין-היתר: מרן הגרי"ש אלישיב, מרן הגראי"ל שטיינמן, מרן הגר"ח קנייבסקי, ועוד.

הרבנים כותבים במכתבם: "והנה יש הורים רבים שבנותיהן נפלו ברשתו ומבכים את מר גורלם, אשר בנותיהן פותו להיכנס למוסד, הממריד אותן נגד הוריהן ומוריהן".

במכתב נוסף, עליו חתומים גדולי הדור הספרדים, ובהם מרן הרב עובדיה יוסף נכתב: "דעתנו היא שאסור לבנות ישראל הכשרות ללמוד אצלו ולא ללכת למקום הנ"ל או לכל סניף אחר שלו, או בהכוונתו".

בראיון ראשון עם רמתי בתקשורת, הוא טען שכל הטענות נגדו - שקריות. "רימו את הרבנים", אמר. 

"כיכר השבת" ימשיך לעקוב ולדווח אחר הפרשיה שמסעירה את הציבור החרדי.