אאא

רגע לפני נאומו המוגדר "היסטורי" בו יפנה מנהיג ארה"ב, הנשיא ברק אובמה, לעולם המוסלמי כולו, נפגש אובמה עם נשיא מצרים, המארח, חוסני מובארק לפגישה ממושכת ולבבית.

בין היתר עלה בשיחה הסכסוך הישראלי-פלסטיני והשניים נועדו יחד כיצד ניתן למצוא פתרונות לשלום במזרח התיכון. אובמה הדגיש כי ארה"ב מחויבת לעבוד בשיתוף פעולה עם מדינות האזור. הוא גם הודה למובארק על הכנסת האורחים ושיבח אותו על היותו בעל עשורים של ניסיון במגוון נושאים.

כתב 'כיכר השבת' מוסיף כי בניגוד למקובל, נשיא מצרים לא קיבל את פניו של אובמה בשדה התעופה אלא שיגר את שר החוץ המצרי לעשות זאת. המפגש הראשון בין השנים התרחש בארמון הנשיאותי.

ביקורו של אובמה בקהיר מגיע לאחר ביקור מתוקשר בריאד, בירת סעודיה, שם נפגש עם המלך. "אני מלא הערכה לחכמתו של המלך", אמר אובמה וצוטט מיד בכלי התקשורת בכל העולם.

בירושלים ממתינים בקוצר רוח, בדרכיות ובחשש לנאום. בטיוטת הנאום נכתב עוד: "עתיד ילדינו תלוי ביכולתנו לייצר אופק חדש למען השלום. השלום הוא משאת הלב של כל תושבי האזור". עם זאת, צפוי אובמה להבהיר כי "ארצות הברית לבדה לא תוכל להשיג שלום - היא זקוקה לשותפים ובני ברית במזרח התיכון".

הימין הקיצוני כבר מוכן היטב לביקורו של הנשיא: הוא הפיק כרזות וסטיקרים בהם נראה אובמה כשהוא לבוש בכאפיה. על גבי הכרזה נכתב "ברק חוסיין אובמה, אנטישמי שונא יהודים".