אאא

בעוד כשלושה שבועות יבקר הנשיא האמריקני ברק אובמה בקהיר ויציג את תוכניתו למזרח התיכון בנאום לעולם המוסלמי. לדברי העיתון הערבי הנפוץ אל-קודס אל-ערבי, היוצא לאור בלונדון, יוזמת השלום של אובמה, כוללת לדברי פלסטינים תוכנית שגובשה בין ברק אובמה למלך הירדני עבדאללה השני, במהלך פגישתם בבית הלבן.

התוכנית תומכת במדינה פלסטינית מפורזת מנשק, שבירתה מזרח ירושלים. בעיית הגבולות תיפתר באמצעות חילופי שטחים. העיר העתיקה בירושלים תוכרז כאיזור בינלאומי, ומעליו יתנוסס דגל האו"ם. זכות השיבה, תיפתר באמצעות מתן אזרחות לפליטים בארצות גלותם, ומתן זכות שיבה לאדמות ‭´67‬ בלבד.

העיתון מדווח כי הנשיא האמריקאי ביקש מהמלך לפעול לגיבושה של יוזמת שלום, שתבהיר את הנקודות המעורפלות בהצעת השלום הערבית המבוססת על היוזמה הסעודית.

למחרת בהגיעו חזרה לעמאן, המריא המלך לסעודיה, והעלה את הבקשה האמריקאית בפני המלך עבדאללה בן עבד אל-עזיז. לאחר כמה ימים נועד גם עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו-מאזן ושוחח עמו על היוזמה. כעבור יום נוסף עדכן המלך את שר החוץ הסורי וליד מועלם, ולאחר מכן אף התארח אצל נשיא מצרים חוסני מובארק.

עוד מדווח העיתון כי הממשל האמריקאי יבקש לוח זמנים לנורמליזציה וכינון יחסים מדיניים בין מדינות ערב לישראל, בתמורה להסכמת ישראל לתוכנית.

עד כה אין אישור לדברים ממקורות ישראליים או אמריקניים.