אאא

בנאום חנופה חסר-תקדים אותו נושא בדקות אלו נשיא ארה"ב ברק אובמה, הוא פונה לעולם המוסלמי בעולם כולו בדברי שבח והלל על תרומתם לעולם. את נאומו הוא פתח במילים "סלאם עליכום".

"אני אסיר תודה על קבלת הפנים ואני גאה לשאת איתי את רצונו הטוב של העם האמריקני ושל הקהילות המוסלמיות בארצי", אמר בראשית הנאום, "באתי לקהיר כדי לפתוח דף חדש בין ארה"ב והאיסלאם".

במהלך הנאום, הוא מצטט מספר "הקוראן" מספר פעמים ואף כינה אותו "הקוראן הקדוש".

הוא גם התייחס לסוגיית הסכסוך הפלסטיני-ישראלי, כשהוא תוקף את "ההתנחלויות האלה" - אותם קרא לעצור. משפט זה זכה למחיאות כפיים סוערות באולם. אובמה גם התייחס לנושא איראן: "הגענו לנקודה מכרעת בנושא הגרעין האיראני. יש להם זכות לגרעין רק למטרות שלום".

אובמה פתח את נאומו בהקשר ישראלי ובזכר השואה. "ברחבי העולם העם היהודי נרדף במשך מאות שנים, אנטישמיות באירופה הגיעה לשיא בשואה חסרת תקדים", אמר, והזכיר את ביקורו מחר במחנה ההשמדה בוכנוולד. "שישה מיליון יהודים נרצחו - יותר מכל האוכלוסיה היהודית של ישראל כיום. הכחשת עובדה זו היא חסרת בסיס, נבערת ונתעבת. איום על ישראל בהכחדה או חזרה על סטריאוטיפים על יהודים היא חטא איום - ורק מעוררת שאלות בקרב הישראלים".

וכאן עבר אובמה לדבר על הסבל של הפלסטינים: "העם הפלסטיני - מוסלמים ונוצרים - סבלו בחיפוש אחר מולדת. הם עמדו בהשפלות יומיות, גדולות וקטנות, שבאו עם הכיבוש. שלא יהיה ספק - המצב של העם הפלסטיני הוא קשה מנשוא. אמריקה לא תפנה את גבה לשאיפות הפלסטיניות הלגיטימיות לכבוד, הזדמנויות ומדינה משלהם".

הנשיא האמריקאי גם הציג קווים כלליים לפתרון: "אם נראה את העימות הזה רק מצד אחד, נהיה עיוורים לאמת. הדרך היחידה למימוש השאיפות של שני הצדדים היא דרך שתי מדינות - שבה הישראלים והפלסטינים יחיו בשלום וביטחון. זהו האינטרס של הישראלים ושל הפלסטינים, זהו אינטרס אמריקני ואינטרס של העולם".

אובמה הפליג בתיאורי שבח כלפי האומה הערבית:  "מוסלמים העשירו את התרבות שלנו, מילאו משרות בכירות בצבא ובממשל, נשאו את הלפיד האולימפי. הם חלק בלתי נפרד מאמריקה".

"הטרוריסטים הרגו אנשים חפים מפשע, ויותר מהכל - הרגו מוסלמים", אמר, והדגיש שכוח צבאי לבדו לא יפתור את הבעיה.