אאא

נשיא אובמה מקבל את המסרים הפייסניים של רוחאני: הערב (יום ג') בכינוס השנתי של עצרת האו"ם הבהיר אובמה את נכונותו לבדוק את המסרים הפייסניים שלעולם מטהרן בשבועות האחרונים בנוגע לתוכנית הגרעין, אך הבהיר מעל אחת הבות החשובות בעולם כי מילים יפות לא יפסיקו לבדן. 

גם הפעם הוא הדגיש את מחויבותה של ארצו לבטחון ישראל: "ארה"ב מוכנה להשתמש בכל האלמנטים של העוצמה שלה, כולל כוח צבאי, כדי להבטיח את האינטרסים שלה באזור. לא נסבול פיתוח של נשק להשמדה המונית או שימוש בו".

בסביבות השעה 17:00 צפויים אובמה ורוחאני להיות באותו החדר בארוחת הצהריים שמארגן מזכ"ל האו"ם באן קי מון, ועיני העולם נשואות לראות אם השניים ילחצו ידיים ויהיו לנשיאי ארה"ב ואיראן הראשונים הנפגשים זה עם זה, אחרי יותר מ-30 שנה. 

אובמה דיבר בנאומה על שורה של נושאים חשובים, החל מהנושא הסורי דרך הסכסוך הישראלי פלסטיני ועד לתוכנית האזנות הסתר שהסעירה את העולם. 

אך הנושא העיקרי היה זה שנגע לאיראן. בשבועות האחרונים נשיא איראן חסאן רוחאני, המנהיג הרוחני העליון של איראן חמינאי ובכירים נוספים השמיעו הצהרות מתונות יחסית. ואף לרוחאני היו מספר הצהרות בנוגע לעם היהודי באופן פרטני. 

על פי ההצהרות האחרונות שבאו מכיוונה של טהרן מוכנה המדינה לחתור ביתר רצינות לפתרון דיפלומטי עם המערב סביב בעיית הגרעין. 

"מעודד מרוחאני"

למרות ההזהרות הישראליות לפיהן באיראן מנסים למשוך זמן. אובמה התייחס להצהרות בפייסנות מסויימת: "ארה"ב ואיראן היו מנותקות אחת מהשנייה מאז המהפכה האיסלאמית ב-79', חוסר האמון הזה הגיע משורשים עמוקים", אמר אובמה בנאומו. "האיראנים מתלוננים על מעורבות אמריקנית בענייניהם ועל תמיכה במשטר האיראני במהלך המלחמה הקרה, ומאידך ארה"ב רואה ממשלה איראנית שהכריזה על ארה"ב כאויב". הוא הזכיר גם את איומי טהרן להשמיד את ישראל.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני לא מאמין שההיסטוריה הקשה הזו היא עניין שאפשר לפתור תוך יום אחד, אבל אני כן מאמין שאם נפתור את בעיית הגרעין של איראן זה יכול להיות צעד משמעותי בדרך הארוכה לנורמליזציה המבוססת על אינטרסים משותפים וכבוד הדדי. מאז כניסתי לתפקיד הבהרתי לנשיא רוחאני ולמנהיגים שקדמו לו שאנחנו חייבים לפתור את הדאגות שלנו סביב תוכנית הגרעין בדרכי שלום", הוסיף אובמה, והדגיש כי לוושינגטון אין רצון להחליף את המשטר האיראני.

 בהמשך דבריו ציין אובמה כי ארה"ב מכבדת את הרצון של איראן באנרגיה גרעינית למטרות שלום, אולם הדגיש כי העליה לשתף פעולה. "מילים פייסניות יצטרכו להיות מגובות בפעולות שקופות". הוא אמר במילים ברורות כי הוא "מעודד מכך שהנשיא רוחאני קיבל מנדט מהציבור האיראני לשמש כקול מתון יותר". אך עדיין אמר כי "העולם ראה את איראן מתחמקת מהתחייבויותיה בעבר. 

אובמה מתח ביקורת על המתרחש בסוריה, ואמר כי הקהילה הבינלאומית לא הגיבה בצורה מספקת לרצח הילדים בסוריה: "המשבר בסוריה והאי-יציבות במזרח התיכון נוגעים בלב האתגרים העמוקים שהקהילה הבינלאומית מתמודדת איתם".

ואובמה התייחס לסכסוך הישראלי פלסטיני ורמז כי הקיום של מדינת ישראל תלוי בקיומה של מדינה פלסטינית, "בישראל קיים היום קונצנזוס רחב לגבי העובדה שהכיבוש בגדה מזיק לאינטרסים של ישראל".