אאא

סוגיית הגרעין האיראני: בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות AP, הדגיש נשיא ארה"ב ברק אובמה כי לאיראן נדרשת לפחות עוד שנה של פעילות לפני השגת פצצה גרעינית, אובמה ביסס את דבריו על הערכות של גורמי מודיעין אמריקניים.

 "ההערכה שלנו ממשיכה להיות כי נותרה שנה או יותר. זו הערכה שמרנית יותר מהערכות גופי המודיעין בישראל" אמר הנשיא האמריקני. 

"אנו חולקים מידע מודיעיני רב עם ישראל, אני חושב שראש הממשלה נתניהו ספקן במידה מובנת לגבי איראן, בהתחשב באיומים שזו השמיעה באופן עקבי כלפי ארצו ובסיוע שהיא העניקה לארגונים כמו חיזבאללה וחמאס, שירו טילים לשטחה", אמר אובמה וציין: "אם אני הייתי ראש ממשלת ישראל, הייתי זהיר כמוהו בכל הנוגע לשיחות כלשהן עם איראן".

נתניהו פונה לעם האיראני בראיון ל-BBC (צילום: לע"מ)

 אובמה התייחס לנשיא איראן החדש ואמר: "רוחאני לא היה המועמד המועדף על אנשי הדת השולטים כשהוא נכנס למירוץ, אבל הוא ניצח בצורה מוחצת. אז אנחנו יודעים שבקרב הציבור האיראני יש עניין אמיתי להתקדם לכיוון חדש".

"רוחאני הביע את עמדתו שהוא יכול לשפר את היחסים עם שאר העולם, ונכון לעכשיו הוא אומר את הדברים הנכונים. השאלה היא אם הוא יממש אותם. בדרך שבה השיטה האיראנית פועלת, הוא לא מקבל ההחלטות היחידי, ואפילו לא מקבל ההחלטות המכריע, אבל אם הוא יוכל להציג תוכנית אמינה שאומרת שאיראן שואפת לתוכנית גרעין לאנרגיה אבל לא נשק גרעיני, אז הם יוכלו לשפר את היחסים ואת הכלכלה שלהם" אמר אובמה באופטימיות.