אאא

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, מצהיר כי לא ישחרר את פולארד בזמן הקרוב, אולם יבחן מחדש את העונש שנגזר עליו.  "זה אדם שביצע חמורה מאוד בארה"ב. הוא מרצה את עונשו. יש מערכת של צדק, שמאפשרת לשקול את קיצור המאסר, ותפקידי כנשיא לוודא שאפעל לפי הכללים הללו", אמר בראיון לערוץ 2. "אני לא מתכנן לשחרר את פולארד מיד", הוסיף, "אבל אני אוודא שיזכה לבחינה ממושכת של העונש שהוטל עליו". 

ערב ביקורו בישראל, אמר אובמה: "תהיה לי הזדמנות להתחבר שוב לעם בישראל. יש לנו לא רק ערכים משותפים, אלא גם משפחות, עסקים. ההזדמנות לדבר בצורה ישירה על ההתחייבות העמוקה שלנו לעם ישראל, היא נהדרת. אני ממש מחכה לה. 

על הנושא האיראני: "יש לנו תיאום מתמשך עם הממשל בישראל בנושא. אמרתי שיש חלון, וזה לא פרק זמן אינסופי. זה חלון שבמהלכו אפשר לפתור את זה בצרה דפלומטית. הוא מבוסס על פרק הזמן שבמהלכו איראן תוכל להשיג נשק גרעיני. כרגע אנחנו חושבים שזה יקח לה שנה, אבל אנחנו לא רוצים להגיע קרוב מדי למועד הזמן הזה. 

"האיראנים מודעים לעובדה שהדרך שהם בחרו בה, גובה מהם מחיר כבד. אוועץ עם ביבי כפי שעשיתי זאת בשנים האחרונות. אם לא יהיה אפשר לפתור זאת בצורה דיפלומטית, כל האפשרויות פתוחות". 

אובמה דיבר על רגשותיו כלפי העם בישראל. "במהלך כל הקרייריה שלי לא הערצתי רק את ההיסטוריה של עם ישראל, את הצלחתה הכלכלית, אלא גם את זכותו המוסרית של עם ישראל להיות בטוחה כמולדת לעם היהודי ואת הקשר שלו לאדמה.

"זה דבר שאני מרגיש במעמקי ליבי. נכון, היו זמנים שהיו לי חילוקי דעות עם כמה מהישראלים וגם עם פרו ישראלים, בנוגע לדרך שבה צריך לשמור על ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית בשכונה קשה מאוד". 

על תהליך השלום: "הדרך לא צריכה להיות חד צדדית, אלא ששני הצדדים ישבו יחד. ישראל תהיה בטוחה יותר ומשגשגת אם הסוגיה תפתר. 

על היחסים עם נתניהו: "נפגשתי עם ביבי יותר מכל מנהיג אחר בעולם. יש לנו יחסי עבודה מצוינים. אננו מצליחים לבצע דברים יחד. נכון שבארה"ב יש ממשל שהוא נוטה למרכז שמאל ובישראל יש ממשל שמרני יותר, אבל תמיד הצלחנו למצוא פתרונות והחשוב מכל הוא שבראש ובראשונה יש לדאוג לביטחונה של ישראל".