אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו נחת בשעות אלו בארה"ב, לקראת ביקורו המדיני הראשון במדינה ופגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה וצמרת הממשל. לקראת הביקור התכונן צוותו של ראש הממשלה היטב, כך גם אנשי מחלקת המדינה, ערים לרצונו של נשיא ארה"ב להטביע חותם על הנעשה במזרח התיכון.

בתקשורת הישראלית דווח בשבועות האחרונים על מתיחות בין נתניהו ואובמה, המצפה לשמוע מראש הממשלה הישראלי הסכמה לתוכנית "שתי מדינות לשני עמים". עם זאת, ועל רקע הביקורת, מפרסם היום העיתון וושינגטון פוסט כי הנשיא אובמה מקווה לשכנע את מדינות ערב לבצע צעדי םבוני אמון עם ישראל, כדי לשפר את האווירה ולאפשר לקדם את תהליך השלום הישראלי-פלסטיני.

נשיא ארה"ב דיבר על כך בפגישתו לפני כחודש עם עבדאללה מלך ירדן, בעקבות זאת פתח עבדאללה בסיבוב שכנוע בקרב מנהיגים ערבים. לפי הדיווח, הצעדים הסמליים יכללו פתיחת קווי טלפון ישירים בין מדינות ערב וישראל ומתן רשות למטוסים מסחריים ישראלים לטוס בשמי מדינות אלו. יצויין כי כיום, ניתן לחייג מישראל לכל מדינה - אולם ממדינות ערב רבות, הכיוון ההפוך חסום.

בכל הקשור לדרישת ישראל לקביעת לוח זמנים לדיאלוג עם איראן - ממשל אובמה מסרב להכריז פומבית על כל הגבלה במועדים. דובר מחלקת המדינה הכחיש דיווח ב"וול סטריט ג´ורנל" לפיו ממשל אובמה החליט לתת הזדמנות לדיאלוג עם איראן עד תחילת חודש אוקטובר, לפני שארצות הברית והמערב יעברו להטלת סנקציות חריפות על איראן.

הדובר הוסיף ואמר כי הגישה של ממשל בוש לאיראן לא עבדה. "אנחנו רוצים לתת צ´אנס למעורבות ורוצים שאיראן תבוא לשולחן המשא ומתן".

נתניהו יעלה בפני אובמה את נושא האיום האיראני, לדבריו הנושא הקריטי והמשמעותי ביותר לשלום העולם כולו. פמליית ראש הממשלה מקווה לקבלת פנים חמימה וידידותית. שני הממשלים חדשים ועושים כעת את הגישושים הראשונים של ההכרות ביניהם, הכרות שבוודאי תצטלב לא אחת ביחסים שבין שתי המדינות וההשלכות על האזור כולו.