אאא

נשיא ארה"ב ברק אובמה, אישר היום לראשונה במהלך ראיון שהעניק לרשת ABC כי התכתב בתקופה האחרונה עם נשיא איראן חסן רוחאני בנוגע למצב בסוריה. אובמה הדגיש בדבריו כי העובדה שארה"ב לא תקפה בסוריה, לא אומרת שלא תתבצע תקיפה באיראן. 

"אני חושב שהנשיא האיראני החדש לא יהפוך את העבודה שלנו לקלה, אבל לדעתי אם יש לך גם איום אמין בכוח, יחד עם מהלך דיפלומטי מאומץ ניתן להגיע להסכם" אמר אובמה.

נשיא ארה"ב הדגיש בדבריו: "אסור לאיראן להסיק מכך שלא תקפנו בסוריה שלא נתקוף באיראן. מצד שני הם צריכים להסיק מהלקח הזה שיש פוטנציאל לפתור את הנושאים הללו בדרך דיפלומטית". 

 (צילום: shutterstock)
(צילום: מתוך www.rouhani.ir)
הגדלה

"האיראנים מבינים שנושא הגרעין הוא הרבה יותר גדול מבחינתנו מאשר הנושא כימי. האיום הגרעיני של איראן על ישראל הרבה יותר קרוב לאינטרסים החיוניים שלנו. מירוץ חימוש באזור הוא דבר שיפגע קשות ביציבות" אמר אובמה.

בשלב אחר בראיון אמר הנשיא האמריקני כי לפשרה מול סוריה יש סיכויים גבוהים יותר להשיג תוצאה מאשר תקיפה והתערבות צבאית: "אני פחות מודאג מצבירת נקודות בסגנון ואני הרבה יותר מודאג מקידום מדיניות נכונה. המטרה שלי במשך כל ההתרחשויות האחרונות הייתה להבטיח שמה שקרה ב-21 באוגוסט לא יקרה שוב. עכשיו קיימת אפשרות שנגרום לכך שזה אכן לא יקרה שוב".