אאא

נשיא ארה"ב ברק אובמה הגיב הלילה (יום ה') להפיכה במצרים, ואמר כי הוא מביע 'דאגה עמוקה' מהמצב במדינה המצרית, לאור הדחת הנשיא מוחמד מורסי מתפקידו על ידי הצבא המצרי, ומינוי נשיא זמני.

אובמה קרא למצרים לעבור במהירות האפשרית לממשל אזרחי שייבחר בבחירות דמוקרטיות.

דבריו של הנשיא אובמה התפרסמו על ידי הצהרה כתובה שפרסם הבית הלבן. אובמה הודיע כי פנה לרשויות בארה"ב, וביקש לבחון את משמעויות ההפיכה הצבאית במדינה המצרית, וכן לבחור את ההשלכות העלולות להיווצר מהמצב הנוכחי.

אובמה אף ביקש לברר האם יש לעשות שינוי בסיוע המועבר על ידי ארה"ב למצרים, וזאת עקב ההתייחסות האמריקנית בחוק למצב בו מתבצעת הפיכה במדינה בה הממשל נבחר על ידי בחירות דמוקרטיות. 

במקביל, קרא אובמה לצבא מצרים שלא לבצע מעצרים למורסי ולתומכיו.

בהודעת הבית הלבן נאמר: "במהלך תקופה שעדיין איננו יודעים את אורכה, אנו מצפים מהצבא המצרי לוודא שכל הזכויות של הגברים והנשים במצרים לא נפגעות, כולל הזכות להפגנה חופשית והליכים משפטיים הוגנים ותקינים בבתי המשפט האזרחיים".

במקביל, ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב מרטין דמפסי, אמר הלילה במהלך ראיון ל-CNN: "בסופו של דבר זוהי מדינתם, אבל יהיו השלכות לכך אם המצב לא ינוהל טוב".

כזכור, הצבא המצרי הודיע אמש (יום ד') לנשיא מצרים מוחמד מורסי, כי אינו מכהן עוד כנשיא המדינה. כאשר במקומו, עד לבחירות - מונה נשיא זמני. ההמונים בכיכרות פתחו בחגיגות לאחר ההודעה. 

בהודעה לתקשורת שמסר שר ההגנה המצרי ומפקד הכוחות המזוינים עבד אל-פתאח א-סיסי, הגיעה לסיומה בצורה רשמית כהונתו של נשיא מצרים מוחמד מורסי, שנה לאחר שנבחר.

"הכוחות המזוינים הרגישו שהעם קורא להם להמשיך את המהפכה שבה התחילו, לא יכולנו להתעלם מקריאתו של העם". אמר סיסי בדבריו.