אאא

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, יצא הבוקר לסיור במוזיאון "יד ושם" המנציח את זכר השואה. אובמה פקד גם את הר הרצל, והניח זרי פרחים על קברו של הרצל ועל קברו של ראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין ז"ל. 

בשל הביקור, נחסמו לתנועת רכבים הרחובות דוד המלך, כיכר המכס, אגרון, כיכר פריז, עזה, רמב"ן, רופין, וולפסון, שדרות הרצל, איש שלום, פרברשטיין, יפה נוף, צומת הולנד והרחובות המובילים אליהם.

סמוך לשעה 9:00, נחסמו לתנועה הרחובות זנגוויל, שדרות הרצל, יפה נוף, איש שלום, פרברשטיין, וולפסון, רופין, רמב"ן, כיכר פריז, אגרון, דוד המלך, צומת הולנד, צומת כרמית, צומת בית, צומת האפט וצומת המכס.

בביקורו ביד ושם אמר אובמה: "תודה לעם ישראל, ששומר את שמות המיליונים שנספו, שמות שלעולם לא יישכחו". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

זהו יומו השלישי של אובמה בישראל, כנשיא. 

אתמול הוא ביקר במוזיאון ישראל, נפגש עם אבו מאזן ברמאללה ונשא נאום מיוחד בפני מאות סטודנטים, בבנייני האומה. בנאומו, אובמה ציין כי "לפלסטינים יש זכות להיות עם חופשי על אדמתו. לפני שבאתי לפה, פגשתי צעירים פלסטינים. כשדיברתי איתם, הם לא היו שונים מהבנים שלכם, או מהילדים שלי. אני באמת מאמין, שאם כל הורה ישראלי יישב איתם, הוא ירצה שיהיה להם שוויון הזדמנויות. אני מאמין שהם ירצו שישגשגו ויפרחו".

אולם, הדגיש אובמה, ישראל לא יכולה לקיים משא ומתן עם מי שמאיים לחסל אותה. "אני מאמין שהנשיא עבאס הוא שותף אמיתי. יש להם רקורד להוכיח זאת – הם שימרו את הביטחון, בנו מוסדות".

אובמה הזכיר את נאום קהיר המפורסם, ואמר כי ניצב בפני קהל צעיר ששותף לאותם רצונות כמו של הצעירים הפלסטינים בעזה. "כפוליטיקאי, אני מוכרח לומר לכם: מנהיגים פוליטיים לא ייקחו סיכון לעולם אם העם לא 'ידחוף' אותם. אני יודע שזה אפשרי".