אאא

בתום פגישה שערך אובמה עם סילביו ברלוסקוני, ראש ממשלת איטליה, אמר אובמה לעיתונאים כי הוא שמח על נאומו של נתניהו ורואה בו התקדמות חיובית.

על התגובות השליליות ברשות הפלסטינית ובמדינות ערב אמר אובמה, כי אין לבחון אותן יום אחרי הנאום, משום שהנאום מהווה התקדמות חיובית מצידו של ראש ממשלת ישראל, הוא הכיר בצורך של שתי מדינות.

על התנאים של נתניהו להקמתה של מדינה פלסטינית אמר אובמה כי על כך יתנהל משא ומתן. הנאום פותח פתח לחידושו של המשא והמתן בין הצדדים.

"אנחנו", אומר הנשיא האמריקאי, "מחוייבים לבטחון ישראל והנושא אינו עומד כלל למשא ומתן", אך הוסיף באותה נשימה, כי ההתנחלויות חייבות להיפסק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"ברור לצדדים שהמשך הבניה בהתנחלויות יהיה מכשול לשלום", אובמה חזר והבהיר כי ארצות הברית אינה מתכוונת לוותר על דרישתה להפסקה מוחלטת של הבניה בהתנחלויות.

מאידך, ולשם שמירה על האיזון הקדוש, הבהיר אובמה, כי גם על הרשות הפלסטינית חלה החובה להפסיק את האלימות וההסתה נגד ישראל, ולהכיר בזכות הקיום שלה.

בקרב נציגי הציבור החרדי והמתנחלים קיימת דאגה עמוקה בעקבות המשך ההתנגדות העיקשת של ארה"ב לבניה בהתנחלויות. "מילא שהם מתנגדים להתנחלויות חדשות, אבל להתנגד גם להרחבה בשל גידול טבעי. למנוע מאיתנו לבנות מרפסות? אי אפשר להבין את זה", אומרים גורמים ביהודה ושומרון.