אאא

נשיא ארה"ב ברק אובמה התייצב הלילה (ד') לנאום מיוחד לאומה. בנאום הפציר הנשיא באמריקנים לתמוך בתקיפה, אך במשך הנאום כולו הוזכרה היוזמה הרוסית שעלתה ביומיים האחרונים, ונראה כי אובמה הולך לכיוון אפשרות דיפלומטית. 

אובמה אף ציין זאת במפורש במהלך הנאום ואמר, כי כעת שמסתמנת אפשרות דיפלומטית למניעת שימוש חוזר בנשק כימי מצד משטר אסד, הוא מתכוון לבחון את היוזמה הרוסית. מנגד במעבר חד הוא הבהיר כי צבא ארה"ב מוכן לפעולה בכל עת שיורה לו.  "ארה"ב אינה השוטר של העולם, אבל כשבמאמץ וסיכון צנועים אפשר למנוע טבח ילדים בגז - אמריקה צריכה לפעול", אמר הנשיא.

אובמה הדגיש כי הוא עצמו התנגד להתערבות בסוריה, מאז תחילת מלחמת האזרחים שם. זאת לאור המלחמות שניהלה ארה"ב באפגניסטן ובעירק, וכפי שהבהיר בנאומים אחרים שלו בנושא - בעיקר מפני שהוא נבחר כנשיא שיסיים את המלחמות. "המצב השתנה ב-21 באוגוסט כשאסד השתמש בנשק כימי והרג יותר מ-1,400 בני אדם בטבח בגזים רעילים בפרברי דמשק" הבהיר הנשיא את השינוי שחל בדעתו, "התמונות שהגיעו מהזירה מבחילות".

צפו בנאום:

 

אובמה הבהיר את חשיבות אכיפת האיסור על השימוש בנשק כימי, "לא תמיד האיסור על נשק כימי היה קיים, והיו גם אמריקנים בין האלפים שנהרגו מנשק כימי במלחמת העולם הראשונה. כיוון שכלי הנשק הללו יכולים לגרום הרג המוני ללא הבחנה בין חייל לעולל, העולם התרבותי העביר מאה שנה בפעילות למען האיסור על השימוש בכלי נשק שכאלו".

"ב-21 באוגוסט הכללים הבסיסיים האלה הופרו, וכך גם תחושת האנושיות המשותפת שלנו".

אובמה חזר על ההוכחות שבידי ארה"ב לכך שאסד הוא האחראי על הטבח האכזרי בנשק כימי, והזכיר את צילומי הווידאו והסטילס, את העובדה שעל דגימות שיער של הנספים נמצא שאריות גז סארין וכי אסד הפציץ בכוונה את האזור שהותקף בנשק כימי בכדי להעלים ראיות. 

"כשרודנים מבצעים זוועות, הם סומכים על כך שהעולם יפנה את מבטו לצד השני, לא ניתן להכחיש את העובדות, השאלה היא מה ארה"ב והקהילה הבינלאומית מוכנות לעשות בנוגע לזה. זה גם סיכון לארה"ב, כאשר רודנים אחרים ירגישו שהעולם מתעלם מכך".

אובמה חזר על הסכנה הטמונה בחוסר תגובה להתנהלות הסורית - לשכנותיה של סוריה, בעלות בריתה של ארצות הברית, כמו ישראל, טורקיה וירדן. אובמה הוסיף במיוחד לדואגים לשלומה של ישראל, "בעלת בריתנו ישראל יכולה להגן על עצמה בכוחה העוצמתי, בנוסף לתמיכה הבלתי מעורערת של ארה"ב".

כאמור, הנשיא נתן מקום ליוזמה הרוסית, אך הטיל בה ספק, ובכל זאת ביקש מהקונגרס לתת לה הזדמנות, "לפיכך ביקשתי ממנהיגי הקונגרס לדחות את ההצבעה על האישור לשימוש בכוח בעודנו צועדים במסלול הדיפלומטי".