אאא

אוירה ניחוחה וטובה שררה בפגישה הראשונה שהתקיימה אמש (יום ב´) בין שני המנהיגים ברק אובמה נשיא ארה"ב וראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו.

בפגישה הבהיר אובמה כי אין צורך לקצוב זמן למגעים עם איראן, אך הנשיא קבע מועד להערכה מחודשת של המצב, בסוף השנה. "זה מה שהבנתי מדבריו הפומביים, כמו גם משיחתנו", אמר ראש הממשלה נתניהו בתדרוך כתבים שנערך אחר הפגישה. "הנשיא נקב בדבריו את הצורך לבחון האם איראן עומדת בהתחייבותה. הוא אמר את זה בראיון פומבי, שכך צריך להיעשות עד סוף השנה".

ראש הממשלה הבהיר כי "לישראל יש זכות להגן על עצמה. וכי הסכים עם הנשיא האמריקני שיש למנוע מאיראן להגיע ליכולת צבאית גרעינית. נתניהו מבהיר כי זה העניין החשוב בראייתו, ו"המבחן הוא מבחן התוצאה".

בהתייחסו לפעולה ישראלית צבאית באיראן, אמר נתניהו: "אין אור ירוק, אין אור כתום ואין אור סגול לפעולה. העיקרון שסיכמנו עליו הוא החשוב - מחויבות לתוצאה, שאיראן לא תפתח יכולת גרעינית צבאית. אני רואה בפגישה ביני לנשיא הרבה יותר הסכמה מאי הסכמה. אנחנו רוצים שהנשיא הזה יצליח. היעד הוא למנוע איראן גרעינית, והוא משותף לשתי המדינות. לגבי האמצעים - כל האופציות פתוחות. אין מה להוסיף על כך, אבל ברור שראש ממשלה בישראל מחויב להגן על אזרחי המדינה".

עוד אמר ראש הממשלה כי בכוונת הנשיא ללכת ליוזמת שלום חדשה ואזורית וייתכן שהיוזמה תוצג כבר בנאומו של אובמה בקהיר ב-4 ביוני: "גיליתי הבנה אצל הנשיא שישראל צריכה לא רק לתת, אלא גם לקבל. אמרתי בפגישות שאנו מוכנים למשא ומתן לשלום, ומצפים שגם יהיה לזה מרכיב של שלום אזורי. לנשיא יש מחויבות ברורה להרחיב את מעגל השלום. יוזמת השלום הערבית עלתה בפגישה", הוסיף, "רק במובן זה שבמדינות ערב יש רוח הרבה יותר חיובית - יחסית ל´שלושת הלאווים´ בוועידת חרטום. לא יותר מזה". וסיכם כי, "הנשיא חושב, וגם אנחנו, שיש לצרף כמה שיותר מדינות ערביות לתהליך המדיני מול הפלסטינים, כך שידברו ישירות עם ישראל".

בתום שעה וחצי של פגישה נוספת עם מזכירת המדינה הילרי קלינטון אמר נתניהו כי "התחדדה ההכרה המשותפת בצורך לעצור את התגרענותה של איראן".

נתניהו הודיע כי הוא מוכן להתחיל בשיחות עם אבו מאזן כבר עכשיו והבהיר: "לא אמרתי את המילים ´שתי מדינות לשני עמים´ בתוך הפגישה. אני אמרתי שהפלסטינים צריכים להכיר בזהות היהודית של מדינת ישראל. סוגייה זאת מחייבת הידברות צמודה. זה מחייב לברר אם מדובר למשל במדינת חמאס. איך מבטיחים שזאת לא תהיה מדינת חמאס? זאת שאלה יסודית. הטרמינולוגיה אמנם חשובה, אך יותר חשוב מה יהיה שם במהות. אנחנו מבקשים לברר זאת, כפי שהבהרתי כאן בצורה ישירה ואמיתית".

בסיום התדרוך סיפר נתניהו כי המגעים עם ממשל אובמה יימשכו ביומים הבאים וכי ארה"ב וישראל יקימו צוותים משותפים שיעסקו בסוגיות מדיניות וביטחוניות, אך סירב לומר אילו הן. הוא סיכם את הפגישה במילים: "פגישה טובה מאוד".

אובמה מתעתד עתה להגיע לאזור, לבקר בקהיר ולהמשיך בסבב פגישות עם מנהיגי האזור - המלך עבדאללה, נתניהו, אבו מאזן ומובארק.