אאא

"יש לנו מחויבות שלנו לביטחון ישראל, ואסור לערער אותה", כך אמר הלילה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנאומו המשמעותי ביותר עד כה, ערב הבחירות לנשיאות. 

בנאומו בוועידה הדמוקרטית אמר אובמה כי  "העולם יישאר מאוחד מול השאיפות הגרעיניות של איראן". הוא התייחס לאביב הערבי, לנפילת המשטר במצרים ולהפיכה בסוריה: "אלה אנשים רגילים ששואפים לזכויות שאנחנו חוגגים היום".

אובמה מנה את הצלחותיו בתחום הביטחון: סיום מלחמת עיראק וחיסולו של בן לאדן. "בשנים הבאות", אמר, "יתקבלו בוושינגטון שורת החלטות דרמטיות שעניינן כלכלה, מסים וגירעון, מלחמה ושלום".

הוא חידד את ההבדלים בינו לבין ירבו הרפובליקני, מיט רומני. "אלה שתי דרכים שונות, ששונות זו מזו באופן קיצוני. הדרך שאני מציע היא לא קלה או מהירה, לא אעמיד פנים שהיא כזו. לא נבחרתי כדי לומר לכם את מה שאתם רוצים לשמוע".

לפי אובמה, "הדרך שאנו מציעים קשה יותר, אבל בסופו של דבר היא תוביל למקום טוב יותר. עליכם לבחור בעתיד".

נאומו של אובמה אתמול (חמישי) חתם את הועידה הדמוקרטית שנערכה בימים האחרונים בשארלוט שבצפון קרוליינה.

"אובמה הפקיר את ישראל"

קודם לכן, נערכה ועידת המפלגה הרפובליקנית בצל העלייה המעודדת של מיט רומני בסקרים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

המועמד מטעם המפלגה, מיט רומני, נשא נאום שהלהיב את ההמונים והבטיח "לשקם את אמריקה".

מיט רומני בכותל. תקף את אובמה (צילום: פלאש 90)

מיט רומני בכותל. תקף את אובמה (צילום: פלאש 90)

 

תחילה הוא התמקד בכלכלה - הנושא עליו יקום ויפול דבר בבחירות בעוד חודשים ספורים. הוא הבטיח לייצר 12 מיליון מקומות עבודה חדשים לאמריקנים בתוך ארבע שנים.

ואי אפשר, כמובן, בלי ישראל. רומני, שהגיע לביקור בישראל בעיצומו של תשעה באב והטמין פתק בכותל המערבי, תקף את הנשיא המכהן ברק אובמה והאשים אותו בכך ש"זרק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס".

הוא התייחס להתחמשותה של איראן וכוונתה לייצר נשק גרעיני. "בראיון הראשון שלו שנתן כנשיא הוא אמר שאנחנו צריכים לדבר עם איראן", אמר רומני, "אנחנו עדיין מדברים איתה, והצנטריפוגות שלה עדיין מסתובבות".