אאא

מתיחות שיא בין וושינגטון לירושלים: על רקע הדרישה החד משמעית של ממשל אובמה להקפאה מוחלטת של ההתנחלויות בגדה המערבית. הדאגה בממשלת ישראל גוברת לאור כישלון סבב השיחות של השליח האמריקאי ג´ורג´ מיטשל בשבוע שעבר.

מקור מדיני בכיר צוטט היום כי קיימת אכזבה בממשלה. "כל ההבנות שהיו אתנו בתקופת ממשל בוש שוות בעיני האמריקאים כקליפת השום". פקיד ישראלי בכיר אף ציין כי ארה"ב מסרבת בשלב זה לכל הצעה ישראלית לגבש הבנות חדשות בנושא הבנייה בהתנחלויות. "ארה"ב מובילה קו של לתת הנחות לפלסטינים וזה לא הוגן כלפי ישראל", ציין.

בישראל תולים את העמדה האמריקאית ברצון להתקרב לעולם הערבי והמוסלמי ובנאומו של הנשיא אובמה בקהיר השבוע, שבו יפנה מסר של פיוס למוסלמים. "אנחנו בתהליך של בירור עם האמריקאים לגבי מה הם רוצים", אמר הפקיד הבכיר. "בשלב זה לא ברור לנו מה מניע אותם ומה הם רוצים להשיג".

המחלוקת בלטה במלוא חריפותה בשיחות שהתקיימו בשבוע שעבר בלונדון, בין צוותים אמריקאיים לישראליים. בראש המשלחת האמריקאית עמד השליח מיטשל ואליו הצטרפו סגנו. את הצד הישראלי ייצגו היועץ לביטחון לאומי, עוזי ארד ועו"ד יצחק מולכו.

הצוות הישראלי נדהם מהעמדה שהציגו האמריקאים ומהנוקשות שליוותה את השיחה כולה. מקור מדיני שעודכן בפרטים ציין כי "האמריקאים לקחו משהו שהיה מוסכם במשך שנים ופשוט עצרו הכל".

הצוות הישראלי הסביר לאמריקאים כי הדרישה להקפאה מוחלטת של הבנייה בהתנחלויות לא אנושית, לא מעשית וגם לא תעבור בבג"ץ. חילוקי הדעות הגיעו לשיא כאשר הצד הישראלי העלה את נושא ההתנתקות. "פינינו 8,000 מתנחלים מיוזמתנו", אמרו. תשובתו של מיטשל היתה קצרה. "רשמנו את זה לפנינו", אמר.

על רקע המתיחות יוצא היום שר הבטחון ברק להוועד בארה"ב עם שר ההגנה, רוברט גייטס, היועץ לביטחון לאומי, הגנרל ג´יימס ג´ונס, השליח האמריקאי לאזור ג´ורג´ מיטשל ובכירים נוספים.

בישיבת הממשלה השבוע אמר אטיאס שלפני שאנו מדברים עם האמריקנים עלינו לדבר עם עצמנו. "דבר אחר ברור, ממשלת ישראל לא תוכל לשרוד אם תחיל מדיניות של הקפאה כפי שדורשים האמריקנים". בטקס כניסת מנכ"ל חדש למשרד השיכון אמר אטיאס לעיתונאים ששאלו על ההקפאה החדשה: "אם המדובר הוא בצרכים טקטיים של הממשלה, אינני מתכוון להתערב. אך ברור לכל שאם זו תהיה המדיניות של הממשלה בשטח, לא נוכל להסכים לה, ויהיה לכל מהלך שכזה השלכות מפליגות".