אאא

התנועה לאיכות השלטון דורשת משר הביטחון משה (בוגי) יעלון שיחזור בו מהודעתו כי מתכוון לבטל את אלפי צווי הגיוס שנשלחו לתלמידי ישיבות לקראת חודש אוגוסט בשל העיכוב באישור 'חוק הגיוס'.

התנועה פנתה באמצעות יו"ר התנועה עו"ד אליעזר שרגא לשר הביטחון והבהירה כי באם לא יחזור בו היא תעתור לבג"ץ נגד ביטול צווי הגיוס לתלמידי הישיבות משנתונים 1994-1995.

בפנייתה לשר, מדגישה התנועה לאיכות השלטון כי החוק שחל כיום גם על תלמידי הישיבות הוא 'חוק הביטחון' שחל על כלל האוכלוסייה בישראל מאז בוטל חוק טל.

לטענת התנועה, החוק מחייב את גיוס בני הישיבות, וגם סעיף 36 שמעניק לשר הביטחון את הזכות לפטור או לדחות את גיוס המועמדים לשירות - "מטעמים הקשורים בצרכי החינוך, ההתיישבות הביטחונית או המשק הלאומי, או מטעמי משפחה או מטעמים אחרים", אינו מאפשר לדחות או לפטור מגזר שלם מגיוס.

עו"ד אליעד שרגא, יו"ר התנועה לאיכות השלטון אמר: "צר לי על כך ששר הביטחון מעדיף לקדם את האינטרס הצר של מגזר קטן, ומתוך שיקולים פוליטיים זרים אשר נועדו לשאת חן בעיני אותו מגזר, על פני האינטרס הרחב של הדמוקרטיה הישראלית והציבור הישראלי כולו".

התנועה מציבה אולטימטום ליעלון שיחזור בו מהודעתו עד היום – ראשון ויוציא הבהרה רשמית לפיה לא יבוטלו צווי הגיוס, אחרת תשקול את צעדיה המשפטיים כולל עתירה לבג"ץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כזכור, מהודעת המדינה שהוגשה ביום חמישי לבית המשפט, עולה כי השר יעלון שוקל לבטל אלפי צווי גיוס שיועדו לבני ישיבות, באם הממשלה לא תצליח להעביר את חוק הגיוס עד סוף חודש אוגוסט.

בתשובת המדינה נאמר: "בהתאם למתווה הגיוס הוצאו אלפי צווים הקוראים לתלמידי הישיבות - ילידי שנתונים 1994 ו-1995 - להתייצב לשירות סדיר, כשראשוני המתגייסים אמורים להתייצב החל מ-18 באוגוסט השנה".

עוד נאמר: "במצב הדברים הנוכחי, לאור הצעות החוק המשנות באופן מהותי את המצב המשפטי החל בעניינם, נשקלת האפשרות לדחות את מועד קריאתם להתייצב לשירות".

"מדיניות לפיה יגויסו תלמידים אלה, בשלב זה, אינה עולה בקנה אחד עם הצעת החוק הממשלתית, ואף עלולה לסכל את מאמצי הממשלה להוביל הסדרה של הנושא כמוצע במסגרת חקיקה ראשית", נאמר בהודעת המדינה.