אאא

תוכניתו של שר האוצר יאיר לפיד למתן הטבה של 0 אחוז מע"מ לרוכשים דירה ראשונה מקבלן ממנה מודר המגזר החרדי, מתבררת כתוכנית הפוגעת באופן ישיר בשוק הנדל"ן הישראלי. לדברי קבלנים, התוכנית גורמת לכך שאין ביקוש לדירות חדשות.

סם אולפינר, נשיא הכבוד של התאחדות הקבלנים, אומר היום (רביעי) בשיחה עם "כיכר השבת" כי "התוכנית הזו משפיעה מפני שאנשים לא קונים דירות וזה עצר את השוק. אף אחד לא יודע מה הולך להיות. לעתה עתה לא מוכרים ולא קונים, יש מעט מאוד מכירות. אנשים מצפים לנסים".

אולפינר, לו ניסיון רב בתחום הנדל"ן, אומר כי בעקבות התוכנית אין התחלות בנייה חדשות: "ברגע שלא קונים דירות אז הקבלנים עוצרים את הבנייה ולא מתחילים פרוייקטים חדשים. אם תסתכל בסטטיסטיקה של הלמ"ס, תראה שישנה ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה בחודשיים האחרונים ושאף קבלן לא רוצה להסתכן עד שלא יידעו באופן מפורש מה עומד להיות".

"הפתרון הוא שהממשלה תתחיל לטפל בעצמה", אומר אולפינר, "שלא תברבר כל כך הרבה ושיחליטו מה עושים. אתה רואה במפורש שיוצאים מכרזים ואף קבלן לא ניגש אליהם".

לדבריו, הבעיה בתחום הבנייה חמורה שבעתיים משום שתכניתו של שר האוצר אינה באה לטפל בבעיה האמתית בשוק הבנייה - ועדות התכנון. "הדבר החמור הוא לא עניין המע"מ אלא ועדות התכנון והבנייה שיותר ויותר מקשות את חייהם של הקבלנים". אולפינר מוסיף ואומר כי "להוציא היום היתרי בנייה של מדינת ישראל זה ממש קטסטרופה. להוציא היתר בנייה לוקח שנים, לפחות שמונה שנים".