אאא

המסחר בבורסות אסיה מתנהל היום (ה´) במגמה חיובית, כאשר הבורסה ביפן מובילה את העליות בעוד מדד הניקיי עולה בשיעור של 1.3%. המסחר מתנהל על יום דרמטי והיסטורי אמש בכלכלה האמריקנית: הודעת ריבית מוקדמת ומסיבת עיתונאים ייחודית של הפדרל ריזרב.

נתונים פיננסים רשמיים שפורסמו השבוע ביפן מעידים על הפגיעה הקשה שחוותה כלכלת המדינה כתוצאה מרעידת האדמה שפקדה אותה ב-11 למארס. על פי הנתונים שפורסמו על ידי משרד האוצר במדינה, הייצור התעשייתי צנח ב-15.3% בחודש מארס, זאת בהשוואה לעלייה של 1.8% בייצור התעשייתי בחודש פברואר. נתון זה הפתיע לרעה את האנליסטים, שציפו לירידה בשיעור של 11% בלבד.

בעקבות האסון, צפוי הבנק המרכזי ביפן להוריד את תחזית הצמיחה שלו לשנה הפיסקלית הקרובה, כבר בשבוע הבא. על פי הערכות, הבנק המרכזי יוריד את תחזיות הצמיחה הכלכלית ל-1%, זאת בהשוואה לשיעור צמיחה של 1.6% אשר פרסם הבנק בינואר השנה.

סוכנות הדירוג S&P העריכה אמש כי עלות השיקום של יפן מההריסות רעידת הראדמה והצונאמי ירחיבו את הגרעון התקציבי של יפן מעבר לתחזיות המוקדמות בכ-3.7% מהתמ"ג עד שנת 2013.

השווקים באסיה מגיבים היום גם להורדת הפדרל ריזרב על ההחלטה להותיר את הריבית בארה"ב ללא שינוי ברמה של 0%-0.25%. כמו כן, הבהיר יו"ר ה´פד´ בן ברננקי תכנית ההרחבה הכמותית (QE2) תסתיים כמתוכנן ב-30 ביוני. לאחר ההודעה כינס ברננקי מסיבת עיתונאים, במסגרתה עדכן את תחזיות האינפלציה והצמיחה של כלכלת ארה"ב.

ברקע, הגבלת הילודה בסין עובדת: האוכלוסייה בסין גדלה בשיעור שנתי של 0.57% בשנה בעשור הראשון של שנות האלפיים. על פי נתונים רשמיים שפורסמו היום, גדלה אוכלוסיית המדינה ב-10 השנים האחרונות ב-73.9 מיליון בלבד. כעת סך התושבים במדינה מוערך סביב 1.3397 מיליארד.

מניות במוקד

סוני , יצרנית קונסולת משחקי הוידיאו פלייסטיישן 3, מרכזת היום עניין על רקע הודעתה כי האקרים שפרצו לרשת שהיא מפעילה עבור הגיימרים המשתמשים בקונסולה שלה גנבו מידע הכולל שמות, כתובות וייתכן שאף פרטי כרטיסי אשראי מ-77 מיליון המשתמשים ברשת.

פנסוניק מושכת את תשומת לב המשקיעים על רקע הודעתה אמש כי בכוונתה להחיל נהלי עבודה חדשים וקשיחים על 40 אלף עובדיה, במטרה לחסוך בעלויות ולעודד תחרותיות.

[לפורטל הפיננסי][לבורסות בעולם]