אאא

כמידי שנה, אלפי בני אדם עוזבים את בני משפחתם וטסים לאומן, לשהות בימי ראש השנה בסמוך לציונו של רבי נחמן מברסלב. הפעם, בניגוד לפעמים קודמות, נדמה כי ישנם רבים החוששים לטוס לשם בעקבות המלחמה המתנהלת באוקראינה.

בחברות הנסיעות הדעות חלוקות באשר לירידה בכמות הנוסעים; ישנם הטוענים כי עוד בטרם החלה הפסקת האש - הייתה ירידה משמעותית בקרב העולים וכי החל מסוף השבוע האחרון הנתונים שבים להיות כמו בשנים עברו.

מנגד, גורמים בענף הנסיעות טוענים כי תיתכן ירידה של כעשרה אחוז בכמות הנוסעים, משום שלדבריהם, אנשים חוששים לקחת סיכונים ומעדיפים להתפלל בשלושת ימי ראש השנה ברוגע ובשלווה ולא להכניס עצמם למקום סכנה.

בנימין בורנשטיין, מחברת 'אירו פנים', אמר ל"כיכר השבת" כי "עד ליום שלישי בשבוע שעבר הייתה ירידה של כ-2% בקרב המבקשים לנסוע לאומן, אך מאז הנתונים שבו למסלולם וכי ישנה קריסה במערך הטלפוני". לדבריו הסיבה לכך נעוצה בעובדה ש"אנשים הבינו שהמלחה נמצאת במקום אחר ולא באזור של אומן וכי הכול שטויות".

"כשהתנהל כאן מבצע 'צוק איתן' רבים אמרו שמסוכן להגיע ארצה משום שצה"ל מנהל מלחמה ברצועת עזה ונופלים טילים בעיר ישראל, ובגלל שאני ישראלי הבנתי שהכול סתם נשמע מפחיד והמצב לא באמת כך. כך גם באוקראינה - המצב אותו דבר", מסביר בורנשטיין.

לדבריו, "לא תהיה ירידה בקרב העולים לאומן. את אותה כמות של נוסעים נראה גם השנה משום שרבים מהם מגיעים להשתתף בעיקר במעמד התיקון הכללי - המעמד שבו בו משתתפים כל העולים לאומן. מספרם של האנשים שאינם רגילים לנסוע לאומן כל שנה - אולי לא יעלה, אבל השאר יישאר אותו דבר או שיעלה".

מנגד גורם אחר בענף התיירות, אמר כי "ישנה ירידה קלה בקרב הטסים לאומן משום שעדיין יש את הפחד להגיע אל מקום שמתנהל בו מלחמה. זה לא משנה אם המלחמה מתנהלת באותו מקום או באזור. מספיק שיש מלחמה - זה כבר יוצא פחד ואי וודאות בקרב הנוסעים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"תראה, אני משוחח עם אנשים שטרם היו באומן והם ממש מפחדים לרכוש כרטיסים, הם טוענים כי הם קודם כל רוצים לשמוע מאלו שנמצאים באומן 0 מהמתרחש שם ואז הם יקבלו החלטה. לאור זאת אני מאמין שניתן יהיה לומר שתהיה ירידה של כ-10% בקרב הטסים לאומן".

הימים האחרונים באוקראינה נעים בין ייאוש לתקווה בקהילה היהודית שרבים מחבריה עזבו את בתיהם ומתגוררים בדירות ארעי לאחר שהקרבות התקרבו לאזור מגוריהם.

"ברור שאנחנו חוששים ממה שקורה כאן. המצב הזה לא ברור, הוא נפיץ בעיקר. כל שנייה הוא יכול להשתנות לרעה", אמר ל"כיכר השבת", שלמה המתגורר כעת בעיר החוף מריאופול, לאחר שנמלט מביתו במחוז דונייצק.

"המלחמה הזו רחוקה מסיום משום שכל צד עומד איתן בדרישתו. אוקראינה דורשת שלא תהיה נוכחות זרים וכוחות פרו-רוסים ואילו הם דורשים להקים אוטונומיה משלהם", הסביר חבר הקהילה מדוע הוא אינו תולה תקווה בהפסקת האש. "אבל אנחנו מאמינים בני מאמינים שהכול יעבור ושנוכל לחזור לחזק יהודים באוקראינה".