אאא

מועצת הרבנות הראשית לישראל אישרה במשאל טלפוני שנערך בשעה האחרונה (שני) את הארכת כהונתו של רבה הראשי של ירושלים הרה"ג אריה שטרן, זאת למרות שהגיע לגיל 70.

ההודעה מגיעה על רקע הסערה שהתחוללה בעקבות מכתבו של יו"ר המועצה הדתית בירושלים, יהושע ישי, ששיגר אתמול מכתב לרבה האשכנזי של העיר, הרה"ג אריה שטרן בו הוא מודיע לו: כהונתך הופסקה משום שהגעת לגיל 70. 

במכתבו הממוען לרב, כתב ישי, "הנידון: משך כהונתך. בביקורת שגרתית לקראת אישור תשלום שכר חודש נובמבר התברר כי מלאו לרב 70 שנה ביום 27 לנובמבר. אני מאל לרב אריכות ימים ושנים כן ירבו ימיך ויוסיפו לך שנות חיים בבריאות איתנה". 

כאן מזכיר היו"ר את תקנה 19 לתקנות שירותי הדת היהודיים הקובעת כי "רב עיר יכהן מיום בחירתו... כהונתו תופסק (1) בהגיעו לגיל 70 ואולם מועצת הרבנות הראשית רשאית להאריך את גיל הפרישה". 

"כיוון שכאמור הרב הגיע לגיל 70 ומועצת הרבנות הראשית לא האריכה את גיל פרישתו בטרם מלאו לרב 70 שנה הרי שכהונתו כרבה הראשי לירושלים נפסקה", מבהיר ישי במכתבו.

"אני מצר מאוד", מסיים היו"ר ישי את מכתבו לרב שטרן, "על תקופת כהונה כה קצרה ומאחל לרב אריכות ימים ושובע שמחות".

 זמן קצר לאחר פרסום המכתב, שפורסם לראשונה ב"כיכר השבת", החל מזכיר מועצת הרבנות הראשית, הרב רפאל פראנק, בהצבעה טלפונית בין חברי המועצה להאריך את כהונת הרב שטרן בחמש שנים, ובכך הסאגה תבוא לסיומה. 

יו"ר המועצה הדתית, יהושע ישי, אמר כי "הארכת כהונתו של הרב שטרן היא עניין טכני ואנחנו מצפים שבשעות הקרובות היא תאושר במועצת הרבנות הראשית לישראל".

כאמור, לאחר משאל טלפוני אישרו חברי מועצת הרבנות הראשית את הארכת כהונתו של הרב שטרן.