אאא

מועצת העיר ת"א העבירה הערב (א') ברוב קולות את התיקון להצעת חוק העזר לפתיחת מרכולים בשבתות ובחגים. 18 חברי מועצה תמכו בחוק ו-4 התנגדו לו. התיקון להצעת החוק שנחשפ ב"כלכליסט" צפוי לאשר ל-165 מרכולים וקיוסקים לפעול בשבת, בניגוד לכ-300 הפועלים כיום.

לאחר אישורה של ההצעה בישיבת מועצת העיר היא צפויה לעבור לעיונו של שר הפנים, גדעון סער, שישקול אם לאשרה.

הצעת החוק לתיקון חוק העזר שנחשפה הבוקר ב"כלכליסט" מגיעה לאחר שבית המשפט העליון קבע לפני כשנה שעיריית תל אביב מפרה את חוקי העזר העירוניים שלה בכך שהיא מאפשרת לרשתות הגדולות לפעול בשבת.

להצעה הזו קדמה הצעה אחרת שאישרה פעילות בשבתות לכ-300 בתי עסק תוך שהיא מיטיבה בעיקר עם רשתות הסופרים הגדולות. ההצעה נפסלה כמעט ברובה על ידי שר הפנים שקבע כי יש לסגור את המרכולים בשבתות פרט לכמה מתחמים ספציפיים ובחנויות נוחות שבתחנת דלת.

בטרם אושר החוק בישיבת המועצה אמר ראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, כי "החוק נועד להגן על החלשים, אלה שרוצים לעבוד. אנחנו מנסים לקיים את מה שחזה חוזה המדינה - מדינה שבה יהודים יחיו כפי שהם רוצים לחיות".

לאחר קבלת ההצעה במועצה אמר חולדאי: "אני מאמין כי ההצעה הנוכחית בה נלקחו בחשבון ההערות השונות כפי שבאו לידי ביטוי בהחלטת השר ובפסיקת בתי המשפט בנושא – תביא בסופו של דבר להסדרת המצב החוקי שיאפשר לנו להמשיך לשמור על אותו איזון בו נשמר הערך הסוציאלי של השבת כיום המנוחה במדינת היהודים ורוב רובה של הפעילות המסחרית בעיר לא מתקיימת אך עם זאת מאפשר לכולם לקבל שירות ולהנות ביום זה על פי דרכם"

"ההחלטה היא החלטה לא רלוונטית, לא קבילה מבחינה משפטית ולא הוגנת", אמר דובר מטה המאבק של העסקים הקטנים והמכולות, אורי רמתי, בתום ישיבת המועצה. "מנגנון של הגרלות למעשה הופך את העירייה מרשות מבצעת לסוכנות הימורים. זו החלטה לא הוגנת של מכבדת זכות בסיסית של בעלי העסקים הקטנים והמרכולות ליום חופש. זו כניעה מוחלטת לטייקונים של התאגידים הגדולים. נדרוש לאכוף את החלטת בית המשפט ולשמור על הזכות הבסיסית ליום חופש אחד ולתחרות הוגנת".

ממטה המאבק של העסקים הקטנים והמכולות נמסר בתגובה: "חולדאי הפך את "הישראבלוף" לאידאולוגיה. זוהי החלטה הזויה, המתבססת על נתונים מגוחכים וכוללת הגרלה מופרכת, שלא קיימת בשום מקום אחר בארץ. ההצעה שיסגרו רק את מחצית מסניפי טיב טעם ו- am-pm, מתעלמת מחוקי המנוחה והעבודה בישראל. זהו ניסיון נוסף להונות ולמסמס את החלטות בית המשפט העליון ושר הפנים. חוק העזר יאפשר לטייקוני העיר להמשיך לעשוק את עובדיהם ולהמשיך לפגוע בעסקים הקטנים ולמנוע מהם את יום המנוחה. בעלי המכולות בעד עיר חופשית בשבת ובעד תחרות הוגנת, כאשר הציבור מבין את מניעי הטייקונים ודוחה את הניסיון הציני של התאגידים הגדולים להפוך זאת למאבק דתי".