אאא

אמרו לכם תמיד "אושר לא קונים בכסף". מנגד, אין אמיתי מהסלוגן של אושר עד - "אושר עד הקופה", אם אין לכם כסף, האושר שלכם עלול להפוך לדיכאון עמוק כאשר תגיעו לקופה.  

אז מה ההכרעה בוויכוח הנצחי בן העשירים לעניים, כסף = אושר או שמא כסף = דאגות?

חוקרים מאוניברסיטת פרינסטון (אשר כללו את זוכה פרס נובל, דניאל כהנהמן) כבר פתרו ב-2010 את הריב, והוכיחו כי לסכומים אותם מרוויחים אנשים יש קשר ישיר עם רמת הבריאות הנפשית שלהם. במחקר נמצא כי מספר הקסם הוא כ-75,000 $ לשנה. עוד נמצא במחקר כי אנשים המרוויחים יותר, אינם צפויים להיות מאושרים יותר מהללו שמרוויחים "רק"  כ-75 אלפי דולרים לשנה. האנשים שנבדקו והרוויחו בממוצע יותר מחצי מיליון דולר לא היו יותר מאושרים.

ובכן, תשכחו ממספר הקסם 75 אלף דולר, המחקר הנוכחי מוריד את מחירו של האושר, וכעת זול יותר להיות מאושר. המכון האמריקני "מריסט" (Marist) במחקר חדש שפורסם היום ב"טיים" מצביע על הקטנה וכעת הסכום שיעשה אתכם מאושרים הוא 50,000 דולרים אמריקאים. על פי הסקר אלו שהרוויחו מתחת לסכום של 50 אלף דולר, היו מרוצים פחות באופן אישי במספר תחומים, כמו במצב הדיור שלהם, קשריים אישיים והכיווין הכללים בחייהם. 

המחקר של מכון מריטס, בדק מתחת לאיזה סכום האושר יורד, אך לא בדקו מהו הסכום שממנו מצב הרוח של האדם נוסק פלאים, לכן אינו סותר ישירות את המחקר האמור בפתיחה. אבל ברור כי הסכום 50,000 $ הוא נקודת המפנה בכל הקשור לשביעות רצון כללית.

הסקר גם מצא כמה מספרים מדכאים בכל רמות ההכנסה. כמעט שני שלישים מהמשיבים אמרו כי הם חוו בשנה האחרונה קשיים כלכליים. יותר ממחצית אמרו שהם צריכים לקצץ בהוצאות משק הבית, ולכ-14% היו בעיות בתשלום משכנתא או שכר דירה.

יש לציין כי במחקר לא נבדק, עד כמה משפיע לימוד התורה על אושרו של האדם, לכן הנתונים אינם נכונים, ככל הנראה, לאברכי הכוללים השוקדים על דלתות התורה, בעוני ובחוסר כל.

איזהו העשיר, השמח בחלקו? ספרו לנו בתגובות.