אאא

מכה לרבנות הראשית: מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את חוק הרבנות הראשית הקובע כי במדינת ישראל יכהן רב ראשי אחד בלבד, מה שמסכן את משרת הראשון לציון והרב הראשי.  על פי החוק החדש שאושר הערב בקריאה ראשונה, דיין מדייני בית הדין הרבני הגדול ייבחר בידי הוועדה לבחירת דיינים, וימונה על ידי נשיא המדינה בהתאם להוראות החוק.

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "אין ספק שתפקיד רב ראשי לישראל הוא בעל משמעות ציבורית רחבה ביותר. יכולתו של נשיא בית הדין הרבני הגדול, שמכהן כרב ראשי לישראל, להקדיש את זמנו למערכת בתי הדין הרבניים שהוא עומד בראשה עשויה להיות מושפעת מכך. זאת ועוד, בשל כהונתו כרב ראשי לישראל הוא מעורב לעתים בנושאים ציבוריים בעלי משמעות פוליטית ושאינם קשורים לתפקידו כנשיא בית הדין הרבני הגדול.

"נראה כי המצב הקיים, שבו נשיא בית הדין הרבני הגדול ממלא תפקיד ציבורי רחב יריעה, אינו עולה בקנה אחד עם התפיסה של ייחוד הכהונה של נושא משרה שיפוטית. על כן, מוצע לקבוע כי את תפקיד נשיא בית הדין הרבני הגדול ימלא דיין מדייני בית הדין הרבני הגדול שייבחר בידי הוועדה לבחירת דיינים, בהתאם להוראות חוק הדיינים.

ברבנות הראשית לישראל אמרו הערב בתגובה להחלטה לאשר את החוק בקריאה ראשונה: "הרבנים הראשיים לישראל ומועצת הרבנות הראשית מתנגדים נחרצות לחוק רב ראשי אחד שעבר היום בקריאה ראשונה בכנסת. תפקיד הרבנים הראשיים כיום נותן מענה לציבורים רחבים במדינת ישראל והוא איננו כפול כפי  שמשתמע לכאורה מהגדרת התפקיד".

"הראשון לציון ממשיך מסורת מפוארת של 380 שנים בהם כיהנו גדולי הדורות פארי גדוליה של יהדות ספרד,  ואילו הרב הראשי מחזיק במסורת מפוארת של למעלה ממאה שנה של שושלת רבנים. הנסיון לחוקק חוק שיקטע מסורת מפוארת זו וימנע מציבורים רבים את שירותי הדת אותם הם צורכים הוא המשכו הישיר של גל החקיקה האנטי דתית אליו אנחנו נחשפים בחודשים האחרונים, הרבנים הראשיים ומועצת הרבנות קוראים לראש הממשלה ולחברי הכנסת להתעשת ולמנוע את העברת החוק".

"מצער מאוד שבימים בהם העם מתאחד סביב דאגה לגורל החטופים, הכנסת עסוקה בחקיקה חסרת תכלית הפוגעת במסורת ישראל ובציבור המסורתי בישראל אשר רואה ברבנים הראשיים את מנהיגיו הרוחניים" הוסיפו ברבנות הראשית.

יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בדיון בכנסת בו אושר החוק: "אחדות ישראל זה לא מה שעומד מאחורי הצעת החוק הזו. רוב חברי הבית שתומכים בהצעה הזו, היו תומכים באותה מידה בהצעה לבטל את הרבנות הראשית. רוב אזרחי מדינת ישראל רוצים רבנות ראשית, רוצים מסורת, רוצים יהדות אורתודוקסית. אבל הם הרוב הדומם ואנחנו שומעים בעיקר את המיעוט הצעקני. כל כך הרבה אנחנו מבזבזים המדינה ופתאום עכשיו רוצים לחסוך. יש תחושה שאם ההצעות לבחירות לרבנות הראשית לפני שנה היו שונות, הבית היהודי לא היו תומכים בחוק הזה. אתם לא יודעים להפסיד בכבוד?"

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

שרת המשפטים ציפי לבני אמרה בהתייחסה להצעה כי "היא מבקשת לעשות את המובן מאליו שהיה צריך להיות מובן מאליו כבר לפני הרבה מאוד שנים. יש לישראל נשיא אחד, יו"ר כנסת אחד רמטכ"ל אחד והגיע הזמן שיהיה לה רב ראשי אחד, לא חשוב מאיזו עדה. ההפרדה הזאת של שני רבנים התחילה לפני כמעט מאה שנה ואין לה היום כל הצדקה. ההצעה תמומש לאחר סיום כהונתם של הרבנים הראשיים הנוכחיים".

ח"כ יעקב אשר אמר: "כואב על אותם אנשים שמצד אחד משתמשים בתורת ישראל לצורך הוכחה על זכות הקיום היהודי שלנו, אך מהצד השני משליכים לאשפה את כל ההיסטוריה  היהודית שלנו כעם. ההפסד כולו שלכם, ילדכם לא יכירו מה היא צורת רב, בושה למדינת ישראל וממשלת ישראל ,שמנסה להפוך אותנו להיות עם ככל העמים".

ח"כ אורי מקלב זעק במליאה: "מדוע החוק הזה חוקק? האם יש הפרעה ששני רבנים מכהנים? זה מפריע רק למי שלא מבין ולא יודע מה תפקידו של הרב".

22 ח"כים תמכו בהצעה ו - 14 התנגדו. כעת, ההצעה תועבר לוועדת הכנסת שתכריע היכן תוכן לקריאה שנייה ושלישית.