אאא

מזה כמה עשורים עומדת אפשרות ליהודים צאצאי מגורשי ספרד, לבקש אזרחות על בסיס עברם המשפחתי. לפני כשבוע הכריזה ממשלת ספרד על שינוי בקרטריונים המאפשר מעמד מיוחד ליהודים ספרדים המבקשים להתאזרח במדינה. 

על פי הפרסום בעיתון הספרדי "אל פאיס" התיקון הנוכחי בחוק האזרחות לצאצאי המגורשים, יעניק להם אזרחות באופן אוטומטי, ללא קשר למקום מגוריהם הנוכחי. 

אזרחות ספרדית: איך עושים את זה?

התיקון החדש מעניק אפשרות להוכיח למבקשים להוכיח את מעמדם באמצעות שמות משפחה, שפה ומורשת היסטורית ספרדית כגון מנהגים ספרדיים. 

ההליך החדש,  מסיר את הדרישה הקודמת (מ-1982), כי יהודים ספרדיים יקבלו אזרחות רק במידה ויגורו בספרד כשנתיים. כעת תספיק הצגת תעודה של "פדרציית הקהילות היהודיות של ספרד" בה מוכר מבקש האזרחות כצאצא המגורשים. 

התעודה תאפשר למבקשים, בני זוגם וילדיהם להנות מהגנת החוק הספרדי וכן לקבל עזרה קונסולרית. לאחר מכן יוכלו בעלי התעודות להרשם כאזרחים לאחר שבועת אמונים לחוק הספרדי ולמלך. 

 

על פי הנתונים שהציג שר המשפטים אלברטו רואיס גאיארדרון, לפני מספר שנים עמד מספר דוברי הלאדינו על כ-250 אלף בני אדם. אך קשה לאמוד את המספר לנוכח מספרם הרב של המבקשים. 

שר החוץ גרסיה מרגאיו אמר כי הצעד נועד לזרז את הליך הענקת האזרחות. בהתיחסו לקשרים ההיסטוריים של היהודים לספרד אמר מרגאיו "יחסינו לא נשברו מעולם, הם היו לחוצים יותר לעתים, ומתונים יותר לעתים, ספר היום היא מדינה דמוקרטית".

החזרת הזכרון של ספרד שהושתק

ב-31 במרס 1492 הוציאו שליטי ספרד פקודת גירוש שהורתה לכל יהודי המדינה לעזוב את ספרד תוך שלושה חודשים. כ-150,000 בקירוב עזבו את ספרד ורבים מאוד נשארו והתנצרו (חלקם כלפי חוץ). 

ספרד ללא היהודים הדרדה מהר. מלחמות וניהול כושל הביאו את האמפריה האימתנית אל מיקומה לפני שנים לא רבות ברשימת מדינות העולם השלישי. 

ספרד התעצמה מאז והפכה למדינה מפותחת גם במונחים אירופים, נמצאת כעת במשבר כלכלי קשה, והמהלךהנוכחי להחזיר יהודים ספרדיים להתאזרח ב"מולדת" אולי מכוון גם להשיג אנשי עסקים יהודים בכדי להניע את הכלכלה הספרדית הכושלת. 

שר המשפטים הספרדי כמובן טוען שיש  סיבות טעונות ריגשית למהלך הנוכחי, לדבריו אזרחות זריזה ליהודים ממוצא ספרדי נועדה "להחזרת הזיכרון של ספרד שהושתק זה זמן רב, וסלילת הדרך עד לארץ ולחירות של הספרדים שעורגים לספרד ההיא" וחיים בפזורה. 

הוראת האזרחות המהירה נועדה "למי שאזרחותם נשללה מהם, ושיצרו לאחר הגירוש 'ספרד' שעליה לא הסכימו לוותר".

הערכות כי הדרישה לאזרחות מצד יהודים ספרדים תהיה גבוהה. זאת מהנסיון בשנים הקודמות (2006-2010) בהם העניקה ממשלת ספרד 844 אשרות אזרחות ו-698 מהם ליהודים ספרדים.

לדברי "פדרצית הקהילות היהודיות בספרד" אלפי יהודים ברחבי העולם יוכלו להינות מהתהליך החדש, במיוחד כאלו החיים באמריקה הלטינת וטורקיה. 

רבים ממגורשי ספרד נדדו לארצות הבלקן, ולמדינות החסות של האמפריה העות'מנית בכלל. 

אז אם במשפחתכם מדברים לדינו או אם מנהגים ספרדיים שולטים בביתכם, ויש לכם שם משפחה ספרדי שורשי, אתם יכולם לנער מסמכים עתיקים מהארכיון ולגשת איתם ל"פדרצית הקהילות היהודיות בספרד" לסדר את ילדכם ליום סגריר במדינת ישראל.