אאא

שאלה קשה, קל יותר לתת עצות היכן לא להשקיע, שם לא תוכלו לבדוק אותנו, אם השקעתם והפסדתם צדקנו, אם הרווחתם זה יוצא דופן.

אבל בכל אופן ננסה לכסות את השטח הזה מזווית ראייתי.

"טווח ארוך"

אם ניקח סכום שאיננו זקוקים לו בטווח הארוך, ונחפש השקעה סולידית שתניב לנו את התשואה הכי טובה, אני ממליץ לכם לרכוש דירה קטנה, לא חייב להיות במרכז, דירות בדרום יניבו לכם יותר מדירה במרכז תל אביב, וההשקעה קטנה יותר ללא צורך לקחת השלמה במשכנתא או בהלוואות מכל סוג שהוא.

דירה בבאר שבע יכולה להניב לכם 8 עד 12 אחוז בשנה, תשואה שרק בעוקץ יבטיחו לכם אותה.

לעומת זאת במרכז אולי התשואה שנתית יותר קטנה אבל עליית המחירים של הדירות יכול לכסות על כך ואולי אף יותר, בבאר שבע אם תורגש בכלל עליית מחירים היא תהיה קטנה ותמחק בהוצאות עו"ד וכו'

השקעה בדירה מסוג זה נחשבת להשקעה סולידית, במיוחד אם בסופו של דבר הכסף ישמש לצורך קניית דירה עבור הצאצאיים, את הדירה כבר יש לכם על כל מקרה שלא יהיה.

"טווח בינוני"

אם מדובר על טווח בינוני, ביכולתכם להשקיע את הכסף באג"ח, עקב המשבר, הפחתות הריביות בעולם ורצון המשקיעים לעבור להשקעות חסרי סיכון, הביא לכך שרוב אגרות החוב של ממשלות מרכזיות ויציבות בעולם רשמו עליית מחירים. מנגד, איגרות החוב הקונצרניות רשמו בדרך כלל הפסדי הון בשל ירידה חדה בפעילות העסקית והחשש מפני פשיטות רגל וממחנק האשראי.

טווח ההשקעה באגרות חוב צריך להיות בין שנה ל 4 שנים, בעקבות המצב שבו הריביות בעולם בשפל, הסיכוי לעליה בריביות גדול, עליה בריבית בעולם יכולה לגרום לירידת מחירי אגרות חוב ממשלתיים אך מכיוון שאם תהיה עליה היא תהיה הדרגתית עדיין בטווח הקצר-בינוני של עד 4 שנים אגרות חוב ממשלתים יכולים להניב יפה.

רמת הדירוג של אג"ח חשובה בעניינו, ככל שרמת הדירוג נמוכה יותר כך התשואה לכאורה גדולה יותר, מה שאומר רמת סיכון גבוהה יותר, השקעה מסוג זו אינה השקעה נכונה למי שמחפש שקט נפשי, התנודתיות באג"ח מסוג זה רב מדי עבור משקיע שלא מהתחום.

בזמנן הנוכחי אג"ח בריבית משתנה הם השקעה טובה עקב צפי של עליית ריביות בשנה הקרובה, בזמן שהריביות בעולם גבוהות לא כדאי להשקיע באג"ח עם ריבית משתנה.

עדיין רצוי ומומלץ לא להיכנס לשום השקעה ללא התייעצות עם מומחה לגבי מידע וכדאיות עבור אג"ח מסוים, השווקים משתנים מהר, רמות דירוג עולות ויורדות כל יום ונתוני מאקרו מתפרסמים כל שעה.

גם בתחום הנדל"ן קיימת השקעה בטווח בינוני, רכישת דירה מקבלן על הנייר עם ערבות בנקאית תביא בסופו של דבר לאחר 3 שנים 25 אחוז תשואה, לא כולל עליית מחירי הדירות באיזור ב3 שנים האחרונות, השקעה מסוג זה מומלצת בדירות לא גדולות במיוחד כגון 3 חדרים, עלויות הקניה, לדוגמה דירה בעלות 800.000 ש"ח, מס הרכישה שלה הוא אפס אם מדובר בדירה יחידה (רשמו על שם בן הזוג במקרה שיש לכם כבר דירה משלכם). ובנוסף דירות אלו עוברות לסוחר בקלות יחסית לדירות גדולות.

"טווח קצר"

בטווח יותר קצר הסיכון גדל יותר מדובר כבר על השקעות במט"ח, מניות, מתכות, נפט, ומוצרים כגון חיטה, אורז וכדו'. התנודות בתחומים אלו גדולים הסיכוי להרוויח הוא כמו הסיכוי להפסיד, ועל אחת כמה וכמה כשמשתמשים במינופים גבוהים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ניתן להצליח בתחומים אלו, אבל לצורך כך צריך משמעת עצמית חזקה, כללי ברזל ולא לסטות ימין ושמאל.

בהשקעה מסוג זה עדיף לעבוד מול בעל מקצוע אשר ינהיג כללים אלו ללא חת, ללא עירבוב רגשות, ניתוח נכון של השוק ולדעת לצאת גם בהפסד, לעומת ניהול עצמי אשר בו הינכם עלולים לשלב רגשות, פחדים ולעשות טעויות מאד נפוצות שגם לכם מוכרים אבל משום מה ברגע החלטה שלפעמים צריכה להיות מהירה תעשו זאת בשיקול דעת מוטעה.

אם אתם מאלו שמשקיעם אצל כל מיני אנשים מפוקפקים או חסרי בטחונות, כל השקעה שנאמרה לעיל אפילו ברמת סיכון הכי גבוהה תהיה בטוחה יותר מהשקעה מסוג הפקדת כספכם אצל אחד מהנוכלים או אמינים אשר אינם מצליחים לערוב לכספכם.

זכרו ! לא משנה מי, מתי, איפה ובאיזה מצב אשר מבטיח לכם ריביות מ-10 אחוז ומעלה, זה עקיצה !

הכותב הוא מנהל חברת השקעות - שוויץ ויועץ ניהול הון.