אאא

חוק הגיוס החדש שנועד לכפות על אלפי בני הישיבות להתגייס לשירות צבאי כאשר מי שיבחר להמשיך וללמוד את התורה הקדושה יישלח לכלא, מביא לקריאות מלחמתיות מצד חברי הכנסת החרדים, שזוכים להבנה דווקא מהח"כים הערבים.

סגן יו"ר הכנסת ח"כ אחמד טיבי (תע"ל), אומר בראיון מיוחד ל"כיכר השבת" כי הוא מבין שזה ציפור הנפש של החרדים ומצהיר "נהיה קרובים בעמדות שלנו למפלגות החרדיות".

בפתח הראיון, מתייחס ח"כ טיבי לעבודה האופוזיציונית המשותפת של הסיעות הערביות והחרדית ואומר כי זה תלוי בנושאים השונים. "בנושאים חברתיים כלכלים לרוב האופוזיציה כולה מצביעה ביחד וזה כולל את הסיעות הערביות והחרדיות", אומר טיבי.

"אני בהחלט יכול להצביע על עובדה מעניינת שחלק מחברי הכנסת החרדים הם פרלמנטרים מעולים, והתרומה שלהם לעבודת הכנסת היא תרומה חשובה", מוסיף טיבי.

"יותר מאשר פעם אחת אמרתי בנאומיי בכנסת ובדיונים", אומר ח"כ טיבי, "שבכל מה שקשור בציפור הנפש של מגזר כזה או אחר - יש להתחשב בו. בזמנו אמרתי את זה גם בעניין חוק טל ולכן גיליתי הבנה לציפור הנפש של החרדים בנושא הזה. נדמה לי שנהיה קרובים בעמדות שלנו למפלגות החרדיות בנושא הזה למרות שהמניעים הם מניעים שונים".

שאלנו את ח"כ טיבי האם הוא מבין את הציבור החרדי שנלחם נגד הגיוס. "אנחנו בדרך כלל, היות שאנחנו מתנגדים באופן עקרוני לשירות בצבא, אנחנו לא משתתפים בהצבעות שקשורת לצבא מאז שאנחנו בכנסת. ולכן אנחנו גם ממעטים להיכנס לשיח ודיאלוג לנושא הזה. זה עקרוני ומצפוני", הוא אומר.

"חברי הסיעות החרדיות מדברים איתנו, מסבירים לנו שהנושא הזה הוא נושא חשוב, ציפור נפש", מוסיף טיבי, "אני יכול לומר שאני חש את המצוקה שעוברת על החרדים, אני מתנגד באופן עקרוני לשירות בצבא, אבל המניעים של המפלגות החרדיות הם מניעים אחרים, אפשר לחדור למניעים האלו ולבוא לקראתם, יש כאלה בכנסת שהן ניגוד של הקבוצות החרדיות בנושא הזה".

 (צילום: כיכר השבת. שלומי כהן)
ח"כ אחמד טיבי בראיון (צילום: שלומי כהן)
הגדלה

ח"כ אחמד טיבי ידוע בנאומיו המרתקים במליאת הכנסת ובעבודתו הפרלמנטרית, שאלנו אותו, לו היה מגיע אליו ח"כ חרדי ומבקש ממנו עצה כיצד להיאבק בחוק הגיוס, מה הוא היה מציע לו "דבר ראשון אנחנו מדברים", אומר טיבי, "יש שיח עם חברי הכנסת החרדים בפרט שהם עכשיו באופוזיציה, אני חושב שהתרומה שלהם לאופוזיציה חשובה ביותר. האופוזיציה חמה יותר, מעניינית יותר, מרתקת יותר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"תשמע, הנאומים של גפני הם מניבים עניין, הוויכוחים של ליצמן הם בכיוון הזה גם", מפרגן טיבי לעמיתיו מהסיעה האשכנזית, "אגב כשליצמן היה שר בריאות וגפני יו"ר וועדת הכספים ואני הייתי חבר, היו שיתופי פעולה יפים".

"לזכותם יאמר שהם גילו להבנה לצרכים שלנו", אומר טיבי ומוסיף כי "ליצמן מבחינתי הוא שר הבריאות הטוב ביותר שהיה בשנים האחרונות בממשלות ישראל, הוא היה אוזן לצרכים שלנו והקשיב".

 (צילום: כיכר השבת. שלומי כהן)
לשכת טיבי בכנסת (צילום:  שלומי כהן)
הגדלה

בסיום הראיון מתייחס ח"כ טיבי להתנהלות שר האוצר יאיר לפיד ואומר כי "הקיצוצים והמיסים הם בעייתיים, אנחנו מתנגדים באופן גורף למדיניות שלו. במיוחד בקצבאות הילדים. אגב, ליצמן ואני משתפים פעולה כנגד הפגיעה בקצבאות הילדים".

"אני חושב שמדיניות משרד האוצר פוגעת בשכבות החלשות, במי שנמצא מתחת לקו העוני, ומתנהגת בכפפות של משי למי שיש לו", אומר טיבי.