אאא

חוק הלאום אושר: הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) בתום דיון סוער את חוק הלאום ברוב של  15 שרים שתמכו מול 7 שרים שהתנגדו.

במהלך הישיבה הפך הדיון לקולני כאשר השרים תקפו את נתניהו  ואמרו כי "אתם מביאים חוק שיהרוס את הדמוקרטיה. אתם רוצים פה מדינת הלכה". 

ראש הממשלה בנימין נתניהו השיב להם: "לא היינו מגיעים לפה אם לבני הייתה מתנהלת אחרת, עמדה רופסת איננה משרתת את המציאות הנוכחית".

השר יאיר לפיד אמר: "ראש הממשלה, לא כל מי שלא חושב כמוך הוא רופס. מנחם בגין וז'בוטינסקי לא היו מתקבלים היום לליכוד".

השר יעקב פרי אמר בדיון כי "הצעת חוק מסוג זה צריך שתגובש בקונצנזוס, בעבודה יסודית ומעמיקה ולא בהליך מזורז. אני לא מבין את הדחיפות לחוק הזה דווקא עכשיו בתקופה כה רגישה. זה לא הזמן".

נתניהו: "מתפתחת פה מדינה בתוך מדינה".

לפיד השיב: "החוק הזה יהפוך 300 אלף עולים מחבר העמים לאזרחים סוג ב'".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בדברי ההסבר לחוק נאמר: "נחיצותו של חוק-יסוד: ישראל – זהות המדינה, כמדינת הלאום של העם היהודי – מקבלת משנה תוקף, במיוחד בזמנים בהם יש המבקשים לבטל את זכותו של העם היהודי לבית לאומי בארצו, ואת ההכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. עיגון אופייה היהודי של מדינת ישראל בחוק-יסוד, יאפשר להגיע בעתיד להסכמה רחבה בכינונה של חוקה שלמה ומקיפה".

לאחר אישור החוק, אמר השר נפתלי בנט: "'חוק הלאום שדרשנו בהסכם הקואליציוני איתנו יציל את תושבי דרום תל אביב מהמסתננים. כשבפעם הבאה יובא חוק לעצירת המסתננים לבג"ץ, בג"ץ יצטרך גם להכניס לשיקוליו שישראל היא 'הבית הלאומי של העם היהודי' ולא רק את 'כבוד האדם וחרותו'. זאת בשורה חשובה לתושבי דרום תל אביב ולמדינת ישראל כולה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר לאחר אישור החוק בממשלה: "בערב יום העצמאות האחרון עמדתי באולם שבו נחתמה מגילת העצמאות בתל אביב והבטחתי להביא את החוק הזה לממשלה, וכך אני עושה היום. 

"הבאתי את עקרונות החוק שאני מאמין בהם, אותם עקרונות שמופיעים במגילת העצמאות, אותם עקרונות שספגתי ברוח הציונות מאבי, ושהוא ספג מזאב ז'בוטינסקי ומבנימין זאב הרצל".